Domáce Politika Top

Fiasko na tlačovke Čistého dňa: Riaditeľ utekal pred novinármi

BRATISLAVA – Riaditeľ resocializačného centra Čistý deň v Galante Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.

Na tlačovej konferencii pred novinármi deklaroval, že “strpia všetky úkony ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a kontrolnej činnosti” a s orgánmi činnými v trestnom konaní budú maximálne spolupracovať pri vyšetrovaní vznesených obvinení.

Novinári vraj prezradili príliš veľa

Tománek tiež zdôraznil, že výkon výchovného opatrenia každého klienta je pod intenzívnym dohľadom kurately, prokuratúry, súdu. Nevytvárajme dojem, že po vstupe klienta do zariadenia sa za ním zatvoria dvere a nikto netuší, čo sa s ním deje. Dieťa sa môže stretávať osamote s kurátorom, chodí na priepustky do domáceho prostredia,” vyhlásil.

Útek Petra Tománka pred novinármi
Útek Petra Tománka pred novinármi

Pôvodcom informácií o údajnom násilí v resocializačnom stredisku sú podľa Tománka osoby, ktorých samotné dieťa opakovane udáva, že je obeťou domáceho násilia a že títo ľudia sú agresori. Novinárom tiež povedal, že médiá verejnosti prezradili „o jednom dieťati príliš veľa detailov”.

Odkaz médiám

„Je mi ľúto, že som sám verejne parafrázoval vyjadrenia klientky, chcem sa jej touto cestou ospravedlniť a sľubujem, že už nikdy takúto chybu nezopakujem, ale za všetkými svojimi tvrdeniami si stojím,” zdôraznil.

Médiám odkázal, že vykoná dôslednú analýzu všetkých mediálnych výstupov o resocializačnom centre a vyvodí príslušné konzekvencie. Na otázky odmietol Tománek odpovedať s tým, že nechce mariť vyšetrovanie a že už povedal všetko, čo chcel.

Útek Petra Tománka pred novinármi
Útek Petra Tománka pred novinármi

Na tlačovej konferencii bol aj so štyrmi ďalšími osobami, ktoré odmietol novinárom predstaviť. Následne ho prítomní novinári obľahli zo všetkých strán a počas celej cesty k autu sa od neho pokúšali dostať odpovede aspoň na niektoré otázky, avšak Tománek zaryto mlčal.

Zdroj: SITA, ph, Foto: SITA