Domáce Kauzy Koronavírus Politika Spoločnosť Top

Fiačan dal za pravdu smerákom. Matovičov zákon neobstál

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Už rozhodli. Ústavný súd po niekoľkých týždňoch povedal, či vláda postupovala v súlade s Ústavou alebo nie, keď povolila sledovanie pohybu ľudí cez lokalizačné služby. Podľa poslancov za opozičný Smer-SD, ktorí podnet na Ústavný súd podali, bolo konanie vlády Igora Matoviča protiústavné. Ústavný súd im teraz čiastočne dal za pravdu. 

 

Aktualizované 18:00 o stanovisko strany Smer

Novelu zákona o elektronických komunikáciách schválila vláda 25. marca 2020. Parlamentom následne prešla v zrýchlenom legislatívnom konaní. Dôvodom jej prijatia bola kríza vyvolaná ochorením COVID-19. “Údaje, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva spolu s informáciou o čase vzniku lokalizačného údaju podnik v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu v zdravotníctve, a to v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, spracúva na účel identifikácie príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť osobitné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v záujme ochrany života a zdravia, spracúva výlučne v rozsahu potrebnom na identifikáciu užívateľov v záujme ochrany života a zdravia,” píše sa v novele. S týmito údajmi mohol tak ponovom pracovať Úrad verejného zdravotníctva, zbierať ich a vyhodnocovať ich od mobilných operátorov, a to najviac do konca tohto roku. Smer-SD však proti tomu protestovala a obrátila sa na Ústavný súd.

Opozičná strana sa v podaní odvolávala na to, že v ústavnom zákone sa nespomína možnosť obmedzenia telekomunikačného tajomstva v núdzovom stave. Argumentovali tiež rozhodnutiami ústavných súdov SR i Českej republike. V nich sa uvádza, že aj bez skúmania obsahov jednotlivých komunikácií možno zistiť pomerne podrobné informácie o spoločenskej alebo politickej príslušnosti, osobných záľubách, zdravotnom stave či sexualite osôb.

Fiačan pozastavil účinnosť opatrenia

Ako dnes po zasadnutí pléna Ústavného súdu informoval Ivan Fiačan, smerákom čiastočne vyhovel – a to tak, že pozastavil účinnosť toho bodu podania, ktorá sa týka elektronických komunikácií, teda širšieho sledovania občanov v čase koronakrízy. Ako dodal, uvedomuje si závažnosť situácie, s ktorou vláda bojuje v čase koronakrízy, ale treba konať tak, aby nedošlo k “nezamýšľanej erózii právneho štátu.”

Smeráci vo svojom podaní na Ústavný súd argumentovali, že zákon o elektronických komunikáciach porušuje právo občanov na ochranu súkromia a ochranu osobných údajov. Podľa Fiačana novela zákona v praxi zbiera údaje o klientoch telekomunikačných operátorov, a budú preto zisťovať, či nemôže nastať prípadne zneužitie osobných údajov obyvateľov Slovenska zo strany štátnej moci. “Ústavný súd pozastavil účinnosť tých ustanovení zákona o elektronických komunikáciach, ktoré boli príliš neurčité, alebo neposkytovali dostatočné záruky proti možnosti zneužitia osobných údajov. Časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá, pretože umožňovala štátnej moci spracovávať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne určený účel takého spracovania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi,” povedal Fiačan s tým, že rovnako nebol presne určený dátum či časový rámec likvidácie takýchto údajov. To, či sú sporné ustanovenia protiústavné, bude predmetom ďalšieho konania.

Je to najvýraznejší úspech opozície, tvrdí Fico

Pozastavenie novely telekomunikačného zákona je zatiaľ najvýraznejší úspech opozičnej politiky Smeru-SD. Uviedol to poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Róbert Fico v stredu na tlačovej konferencii. Reagoval tak na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý účinnosť zákona pozastavil.

Smer-SD namietal, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR má bez akejkoľvek kontroly prijímať informácie o ľuďoch. Strana tiež namietala, že ľudia, ktorí pracujú na úrade, nemajú žiadnu kvalifikáciu na spracovávanie takýchto údajov, a že v zákone nebola nejaká časová os, ktorá by stanovovala, odkedy dokedy sa budú údaje zbierať, približuje Fico.

Namietal aj, že neexistuje žiadna kontrola zákona. “Vo všetkých našich námietkach ÚS dnes povedal, že majú svoje opodstatnenie a na základe toho rozhodol o pozastavení tohto zákona,” povedal poslanec. Fico chce navštíviť aj šéfa ÚVZ vo štvrtok (14. 5.) alebo piatok (15. 5.), aby strana zistila, od koľkých ľudí boli informácie už získané.

Mohlo by vás zaujímať