Domáce Politika

Fiačan apeloval na poslancov, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Ivan Fiačan je predsedom Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA- Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan apeloval na poslancov Národnej rady SR, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

 

„Rešpektujem nezávislý a slobodný výkon každého poslanca. Myslím si však, že pre vaše hlasovanie je dôležité poznanie súčasnej situácie na ústavnom súde, na ktorom pracuje sedem sudcov z trinástich. Plénum ústavného súdu za tejto situácie nemôže efektívne prijímať ani vnútorné akty ústavného súdu. K dnešnému dňu je nevybavených takmer 1 400 podaní, 1 000 spisov nemá prideleného sudcu spravodajcu. Dovolím si preto apelovať na poslancov Národnej rady SR, aby na tejto schôdzi zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu a umožnili riadny chod ústavného súdu,“ priblížil svoje stanovisko v pléne Fiačan.

Parlament má na aktuálnej schôdzi voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Termín hlasovania v parlamente zatiaľ nie je známy. Ústavnoprávny výbor v pondelok posunul do pléna parlamentu všetkých 16 kandidátov o sudcovský talár na Ústavnom súde SR. Pred poslancov predstúpili uchádzači, ktorí sa už na vypočúvaní zúčastnili, aj štyria nováčikovia. Na ústavnom súde stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich, sedemčlenné plénum funguje teda iba formálne.

Ústavný súd ešte stále nemá zvolený plný počet sudcov. Zdroj: archív

Nominovanými kandidátmi sú Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Anton Dulak, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách. Nováčikom bude Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity, Peter Kohút, navrhnutý Slovenskou komorou exekútorov, Ladislav Juszkó, ktorého nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied a Robert Štefánik, nominovaný Slovenskou advokátskou komorou.