Domáce Šport Top

VIDEO Fantázia na divokej vode. Slovenskí vodní slalomári sú už po jedenásty krát majstri sveta v hliadkach

Slovenskí vodní slalomári zvíťazili na majstrovstvách sveta v hliadkách 3xC1 v zostave Martikán, Slafkovský, Beňuš. Zdroj: TASR / Michal Svitok

BRATISLAVA – Slovenskí singlisti po ôsmy raz za sebou obhájili na MS vo vodnom slalome zlato v súťaži hliadok. Tím v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zdolal v Snu d’Urgell domácich Španielov o 3,05 sekundy, tretí boli Rusi s mankom 4,24 s.

 

Slováci dokázali triumfovať, hoci spravili jeden ťuk, neskôr však rozhodcovia dvojsekundovú penalizáciu zrušili, čím sa náskok na čele ešte zvýraznil. Rovnako bezchybní boli aj Španieli a Rusi, ale na úkor rýchlosti. Samostatné Slovensko získalo v hliadkach C1 už jedenáste zlato v modernej ére samostatnosti, Martikán bol pri všetkých víťazstvách, Slafkovský má o jeden titul menej. Najmladší Beňuš pridal deviatu najcennejšiu medailu.

“Mám skvelý pocit. Na každých majstrovstvách skúšajú niečo nové, aby nás zosadili. Tu spravili detskú trať, aby to bolo tesné, ale aj tak sa potvrdilo, že sme najrýchlejší a naše víťazstvá neboli náhoda. Som hrdý, že môžem byť v tomto tíme a ďakujem chalanov. Napriek tomu, že je to tímová súťaž, ide o súbeh individuálnych výkonov,” povedal najúspešnejší singlista Martikán, ktorý získal 15. zlato na MS.

“Spoločný kritický moment bola asi na štrnástke, no bolo pre nás také sprestrenie. A záver nám vyšiel fajn. Vždy máme nejakú pasáž, na ktorú potom spomíname, ako sme to zvládli. Je to frajerina, deväťkrát za sebou. Ako vravel Michal, už bližšie k desiatke byť nemôžeme,” pokračoval šťastný Alexander Slafkovský. Radosť z víťazstva neskrýval ani najmladší člen tímu Matej Beňuš. “V týchto pretekoch sme najlepší na svete. Naša séria sa začala pred desiatimi rokmi, práve tu v Seu. Boli sme zvedaví, či sa nám podarí natiahnuť ju, pretože trať bola veľmi ľahká, tak sme očakávali tesné výsledky. Napokon sme vyhrali o tri sekundy, takže super. Maximálna spokojnosť. Je to veľká motivácia na domácich MS 2021 v Čunove to zaokrúhliť na desať, to by bola frajerina.” Na to bezprostredne reagoval s úsmevom Slafkovský. “Ak mi vydrží kĺb, tak hej.” Michal Martikán trojicu už iba doplnil. “Ja určite. V týchto pretekoch sme najlepší na svete a ja sa nechystám urobiť nejaký krok, aby som ten tím oslabil. Jedným dychom však musím doplniť, že na Slovensku máme pretekárov, ktorí nás môžu nahradiť, ale nie tak rýchlo.”

Kajakárky Elena Kaliská, Jana Dukátová a Eliška Mintálová obsadili šieste miesto, keď za víťazkami z Veľkej Británie zaostali aj s dvomi trestnými sekundami o 3,17 s. Striebro vybojovali Češky s mankom 0,20 sekundy a bronz Rusky (+0,23). “Bolo to celkom fajn, jedinou chybou bol môj zbytočný ťuk. Išla som prvá, takže to bol celkom stres. Najradšej chodím druhá, prvá to má ťažšie, musí robiť dobrú stopu a dávať priestor druhej, tretia musí zase dobiehať,” povedala Mintálová po dojazde do cieľa.

Nepopulárnu štvrtú priečku v stredu obsadila hliadka kanoistiek Soňa Stanovská, Monika Škáchová a Emanuela Luknárová. Mladé slovenské reprezentantky nazbierali na trati 12 trestných sekúnd, čo ich obralo o lepšie umiestnenie. Bronzové Češky aj strieborné Španielky totiž dostali len štyri dvojsekundové penalizácie a víťazné Austrálčanky iba dve. “Dvanásť trestných sekúnd je veľa, mrzí nás to. S takým počtom nemožno rátať s medailou. Trať nebola extrémne ťažká, ale v hliadkach je náročné sa striedať. Pred rokom sme boli piate, teraz sme štvrté a verím, že to raz vyjde aj na pódium,” povedala po pretekoch Monika Škáchová.

Veľký sklamaním je až 24. priečka slovenských kajakárov Jakuba Grigara s Martinom Halčinom a Andrejom Málekom. Slováci totiž dostali “guľu” na bránke číslo desať a na najlepších zákonite výrazne stratili. Najcennejší kov získali domáci Španieli, striebro si vyjazdili Česi a bronz Poliaci. Vo štvrtok a v piatok sú na MS vo vodnom slalome v Seu na programe kvalifikácie, počas víkendu semifinálové a finálové jazdy v jednotlivých individuálnych kategóriách.

Výsledky – TÍMOVÉ SÚŤAŽE

3×C1M: 1. Slovensko (Alexander Slafkovský, Michal Martikán, Matej Beňuš) 94,38 s (0), 2. Španielsko 97,43 (0), 3. Rusko 98,62 (0), 4. Francúzsko 99,22 (2), 5. Poľsko 99,45 (2), 6. Slovinsko 101,16 (4)

3×K1Ž: 1. Veľká Británia 103,96 s (2), 2. Česko 104,16 (0), 3. Rusko 104,19 (0), … 6. Slovensko (Jana Dukátová, Elena Kaliská, Eliška Mintálová) 107,13 (2)

3×K1M: 1. Španielsko 89,87 s (0), 2. Česko 90,86 (0), 3. Poľsko 93,69 (2), … 24. Slovensko (Jakub Grigar, Martin Halčin, Andrej Málek) 156,86 (60)

3×C1Ž: 1. Austrália 117,97 s (4), 2. Španielsko 121,72 (8), 3. Česko 124,48 (8), 4. Slovensko (Soňa Stanovská, Monika Škáchová, Emanuela Luknárová) 126,86 (12)