Šport Top Zahraničné

Fantastický Sagan. Po úžasnom výkone vyhral svoju prvú etapu na Giro d´Italia

Fantastický Peter Sagan vyhral desiatu etapu cyklistických pretekov Giro d ´Italia. Zdroj: facebook giroditalia.it

TORTORETO – Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v 10. etape Giro d’Italia a na konte už má úspechy na všetkých troch podujatiach Grand Tours. Tridsaťročný Sagan si pripísal 114. triumf a sa stal stým cyklistom s víťazstvami na Gire, Tour aj Vuelte.

 

V znamení dvojky. Aj to bol prvý týždeň pre Petra Sagana na Giro d´Italia. Tri druhé miesta a druhé miesto v bodovacej súťaži by neboli žiadnou zlou vizitkou pre každého cyklistu na pretekoch o Maglia Rosa. Len by sa nesmel volať Peter Sagan. Od slovenského cyklistu všetci a všade očakávajú víťazstvá. A ako sa hovorí, aj majster našiel svojho profesora a na Giro je momentálne kráľom špurtov Arnaud Démare.

Francúz má životnú formu, no aj pre lídra tímu Groupama – FDJ platí, že bič plieska na konci. Pred pelotónom sú totiž počas druhého týždňa minimálne tri poriadne zvlnené etapy v mimoriadne členitom teréne a to by mohlo Saganovi vyhovovať. Nie že by bol Démare v kopcoch druhá trieda, ale nemusí mať vždy svoj deň.

 

Trať desiatej etapy Giro d´Italia mala poriadne zvlnený a kopcovitý terén. Zdroj: facebook / giroditalia.it

Už dnešná desiata etapa s cieľom v Tortorete mala naznačiť, či sa súboj o cyklámenový dres zdramatizuje, alebo Démare bude pokračovať vo víťaznom ťažení. 177 kilometrov na trati so štyrmi horskými prémiami bolo veľkou výzvou na úniky, ale aj eventuálny dojazd väčšej skupiny jazdcov. Najmä posledných 50 kilometrov bolo pre špurtérov ťažkých, keďže trať pripomínala zuby cirkulárky.

Každé z nich bolo krátke, ale extrémne prudké – ich priemerný sklon bol od 9 do 11 percent a najmä Strappo Contoguerro bolo poriadnou skúškou aj pre favoritov na celkové prvenstvo. Má síce dĺžku iba 1 700 metrov, no prvých 800 metrov neklesne pod 10 percent a posledných 350 metrov má zasa sklon 20 percent. To všetko 30 kilometrov pred cieľom. Ideálne miesto na trhák a úniky.

Navyše, etapa sa išla popri mori a tak bol veľký predpoklad, že bude fúkať silný bočný vietor, čo je vždy v pelotóne pohotovosť prvého stupňa. Tých premenných, ktoré mohli ovplyvniť vývoj desiatej etapy tak bolo viac ako dosť. Ktorá alternatíva napokon zohrala rozhodujúcu úlohu? Bude sa Joaovi Almeidovi zaspávať na ružovom vankúši aj po etape v Tortorete?

O tom, že je to veľmi nevyspytateľná etapa s množstvom úsekov, kde sa dá veľa získať a ešte viac stratiť, hovorili pred jej začiatkom aj cyklisti. “Je to typická etapa pre Petra Sagana,” povedal Démare. “Záverečné kilometre môžu byť mimoriadne nebezpečné pre všetkých favoritov na celkovú klasifikáciu,” zhodnotil profil trate Domenico Pozzovivo. “Môže prísť k prezliekaniu ružového dresu, etapa je na to ideálna,” doplnil hodnotenie etapy Giovanni Visconti.

Horúcejšou témou ako finiš desiatej etapy, boli však informácie pred jej začiatkom. Pre koronavírus totiž na Giro d´Italia skončil tím Mitchelton-Scott. Po Simonovi Yatesovi mali totiž ďalší štyria jeho členovia pozitívny test a tím oznámil, že jeho kompletná zostava z Gira odstupuje. Po dvoch nových infikovaných cyklistov mali k tomu aj tímy Jumbo-Visma a Sunweb.

Jumbo-Visma na sociálnej sieti špecifikoval, že pozitívny bol Steven Kruijswijk, ktorý bol v celkovom poradí na 11. mieste. “Ja sa cítim fit. Nemôžem uveriť tomu, že som to dostal. Spolu s tímom sme dodržiavali všetky opatrenia,” povedal Holanďan Kruijswijk. Holanďania napokon stiahli z pretekov celý tím.

Sunweb informoval, že pozitívny bol Austrálčan Michael Matthews, tretí v hodnotení bodovacej súťaže. Veľký konkurent Sagana a Démara. Po jednom nakazenom mali navyše aj realizačné tímy Ineosu a AG2R.

Karty boli rozdané, mohlo sa ísť na vec a Peter Sagan to zobral pekne od podlahy. Už na prvej horskej prémii v Chieti bol v 20-člennom úniku a začal poriadne zostra. Nielen že diktoval tempo, ale prémiu aj vyhral. V silnej skupine boli s ním aj Filippo Ganna, Nicolas Edet, Dario Cataldo, Giulio Ciccone či Ben Swift. Ich odstup od pelotónu síce nebol veľký, na úrovni 30 sekúnd, ale pred špurtérskou prémiou to vyzeralo nádejne. Démare totiž zaostával.

Skupina vpredu sa zoštíhlila na sedem jazdcov – Jonathan Restrepo, Filippo Ganna, Ben Swift, Simon Clarke, Dario Cataldo, Davide Villella a Peter Sagan. Jej odstup bol postupne na úrovni piatich minút a pred špurtérskou prémiou mal Sagan ideálnu možnosť zredukovať Démareho 57-bodový náskok v súťaži o cyklámenový dres.
Ak by vyhral špurtérsku prémiu aj záverečný finiš, potom by získal 30 bodov a rozdiel by bol už iba 27-bodový. Sagan by sa tak vrátil do hry o cyklámenový dres. Slovenský cyklista prvý krok zvládol na jednotku a vyhral s veľkým prehľadom rýchlostnú prémiu. Démare, naopak, nezískal ani bod. Zostávalo ešte vyhrať etapu…

Na méte 50 kilometrov pred cieľom začalo pršať, čo bol ďalší dôležitý bod etapy. Technické a ťažké stúpania v horskom teréne a s dažďom veštilo zaujímavý záver v Tortorete. Skupina vpredu sa postupne scvrkla na päť jazdcov, odpadli Clarke a Ganna.
Aj pelotón zvýšil aktivitu a 35 kilometrov pred cieľom mali Sagan a spol. k dobru už iba dve minúty. Dosť alebo málo? Ešte boli na trase tri šťavnaté kopce a na záver 10-kilometrová rovinka. Šance, že sa to kvintetu podarí, boli 50 na 50.

Dážď postupne silnel, navyše sa v závere išlo pri pobreží, kde poriadne fúkalo a ešte tam bolo krátke, ale prudké stúpanie. Lotéria do finišu pre všetkých. Cieľová rovinka mala síce nový asfalt, ale finiš bol tesne pri mori a cesta bola veľmi šmykľavá. Pelotón náskok skresával expresnou rýchlosťou a ak by sa obe skupiny spojili bolo by to ešte zaujímavejšie. No nebol v hlavnom balíku Arnaud Démare ani ďalší špurtéri.
Fantastický Peter Sagan vyhral desiatu etapu cyklistických pretekov Giro d ´Italia. Zdroj: facebook giroditalia.it

Bola to neskutočne zaujímavá a dramatická etapa, skvelá reklama cyklistiky, v ktorej bol primášom Sagan. Záver to iba vyšperkoval. K dvojici Swift – Sagan sa totiž pridal Pello Bilbao, tretí muž celkového poradia, skvelý vrchár. Toho sa musel slovenský šampión zbaviť. V poslednom extrémne ťažkom kopci išiel Sagan fantasticky a dostal sa do trháku. V desiatej etape sa diali veru úžasné veci. Veď Sagan vyhral dve horské prémie a k tomu aj rýchlostnú a etapu. Veľká paráda lídra Bory. Do cieľa prišiel Sagan s rukami nad hlavou a s náskokom 19 sekúnd.

Peter Sagan opäť raz dokázal, že je jazdcom svetovej extratriedy, aj keď na etapový triumf čakal 460 dní. Za to, čo predviedol v desiatej etape, si zaslúži iba superlatívy. V daždi, v zime na ťažkej trati, kde našliapal viac ako 2 000 výškových metrov, bol bez diskusie fantastický. Bola to jedna z jeho vôbec najlepších etáp. V bodovacej súťaži tak poriadne znížil manko na Démareho. Rozdiel medzi nimi je už iba 20 bodov.

“Konečne. Som veľmi šťastný, o toto som sa snažil od začiatku sezóny na Strade Bianche, Miláno-San Remo aj na Tour de France. Veľakrát som sa umiestnil na pódiu alebo v najlepšej päťke, ale moje predchádzajúce víťazstvo sa datovalo už poriadne dávno na minuloročnej Tour de France. Určite som neplánoval ísť samostatne, keď som sa už zmieril s druhými, tretími, štvrtými miestami, prišlo víťazstvo. Veľmi ma to teší, konečne som vyhral mojím štýlom, ‘urobil’ som etapu, šou a pridal som víťazstvo, je to niečo špeciálne,” citoval Sagana, ktorý sa radoval po 461 dňoch, portál cyclingnews.com.

Výsledky 10. etapy (Lanciano – Tortoreto, 177 km)

1. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) 4:01:56 h, 2. Brandon McNulty (USA/SAE Emirates) +19 s, 3. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep), 4. Ben Swift (V. Brit./Ineos Grenadiers), 5. Jai Hindley (Aus./Sunweb), 6. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe), 7. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe), 8. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb), 9. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT Pro Cycling), 10. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) všetci +23

Bodovacia súťaž
1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 167 bodov, 2. SAGAN 147, 3. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 51

Vrchárska súťaž
1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 84 bodov, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu) 76, 3. Ganna 45, … 13. SAGAN 15