Domáce Spoločnosť Top

Falošné lieky zamorili svet. Slovenské lekárne čakajú prísnejšie kontroly aj pravidlá

Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA – Lieky v lekárňach budú od februára pod drobnohľadom. Po novom sa bude každý jeden liek na predpis poctivo kontrolovať. Najväčšie riziko nákupu falošných liekov však číha na internete. Dávajte pozor, poznáme najfalšovanejšie lieky.

 

V kamenných lekárňach sa od 9. februára začnú rozsiahle kontroly liekov na predpis. Zabrániť sa tak má distribúcii falošných liekov. Lekárnici budú musieť kontrolovať dva bezpečnostné prvky – špecifický identifikátor a nástroj proti neoprávnenému manipulovaniu s obalom.

V praxi budú teda musieť lekárne overovať pravosť humánneho lieku a neporušenosť obalu lieku pri jeho výdaji pacientovi. Zaväzuje ich k tomu nariadenie Európskej komisie z roku 2015. ,,Cieľom overovania, či sa s balením lieku neoprávnene nemanipulovalo  pomocou nástroja proti neoprávnenému manipulovaniu s obalom sa zistí, či sa s obalom lieku neoprávnene nemanipulovalo, čím sa zaručí pravosť obsahu balenia lieku,” vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Kontrola liekov sa pritom nevzťahuje na veterinárne lieky či lieky bez predpisu.

Povinnosť kontroly liečiv vzniká nielen lekárnikom, ale aj dodávateľom, ktorí lieky distribuujú do lekární. Kontroly musia vykonávať vtedy, ak lieky nakúpia od iného veľkodistribútora. Minimalizovať sa tak má riziko dodávanie falošných liekov. Veľkodistribútori sú kontroly zbavení len vtedy, ak lieky nakúpia priamo od držiteľa registrácie lieku, teda od výrobcu. Podľa rezortu zdravotníctva sa táto novinka negatívne nedotkne pacienta. ,,Pre pacientov je to  pozitívny posun –  je to garancia, že  ide o kvalitný a bezpečný liek,” dodala Eliášová.

Lekárnici budú musieť overovať pravosť humánneho lieku a neporušenosť obalu lieku pri jeho výdaji pacientovi. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Falošné lieky na Slovensku nie sú

Napriek tomu, že na Slovensku nie je známy ani jeden prípad nákupu falošných liekov, lekárne aj tak pristúpia ku kontrole. Falošné lieky sú vo svete totiž veľmi rozšírené. Informácie o falošných liekoch sa objavili v Nemecku, Turecku, ale aj v Maďarsku. Do dnešného dňa boli v legálnom dodávateľskom reťazci na Slovensku identifikované dva prípady výskytu falošných liekov. ,,V obidvoch prípadoch išlo o lieky, ktoré boli nakúpené v zahraničí za účelom ich ďalšej distribúcie v rámci Európskej únie. Ani v jednom prípade sa tieto balenia nedostali ku konečnému spotrebiteľovi,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

Požitie falošného lieku môže spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti.  ,,Pri falošných liekoch nie je garantovaná kvalita lieku, napríklad deklarovaný obsah liečiv, resp. čistota liečiv obsiahnutých v lieku,” upresnila hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) najväčšie riziko nákupu falošných liekov číha na pacientov z internetových lekární. ,,Na Slovensku je povolený internetový predaj len voľnopredajných liekov, ktoré majú platnú registráciu. Takýto internetový predaj môže vykonávať len lekáreň s príslušným povolením,” doplnila hovorkyňa ŠÚKL. Medzi najčastejšie falšované lieky patria tabletky na chudnutie, lieky na podporu erekcie, lieky na nespavosť a úzkosť, ale aj steroidy, antibiotiká či rastové hormóny.

Informácie o falošných liekoch sa objavili v Nemecku, Turecku, ale aj v Maďarsku. Do dnešného dňa boli v legálnom dodávateľskom reťazci na Slovensku identifikované dva prípady výskytu falošných liekov. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

Nové nariadenie, nový systém

Prieniku falošných liekov má zabrániť aj nový systém, v ktorom sa budú lekárnici uchovávať informácie o bezpečnostných prvkoch overovaných liekov. ,,Tento registračný systém zriadia a budú spravovať držitelia registrácie lieku, pretože sú zodpovední za uvedenie lieku na trh,” uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Nový systém si však bude vyžadovať zvyšujúce sa náklady na jeho zavedenie a spravovanie.

Galéria
Odborné spoločnosti odmietajú zmenu predpisovania liekov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček. Zdroj: Marián Peiger
Medzi najčastejšie fakšované lieky patria tabletky na chudnutie, lieky na podporu erekcie, lieky na nespavosť a úzkosť, ale aj steroidy, antibiotiká či rastové hormóny. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Nákup falošných liekov sa na Slovensku nepotvrdil. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
navigate_before
navigate_next