Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Fakulta naložila matičiarom. Za oceneného kontroverzného exposlanca SNS

Kontroverzný exposlanec SNS Jozef Rydlo dostal cen od matičiarov. Zdroj: Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA – Len včera bola udelená matičiarska cena za “prínos k historickým vedám, za zásluhy o poznanie slovenských dejín a života Slovákov doma i v zahraničí.” Dnes sa od tohto ocenenia dištancujú predstavitelia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK), na ktorej sa história vyučuje. Ocenený Jozef Rydlo je pre schizofréniu s paranoidnými črtami od roku 1989 považovaný za práceneschopného, napriek tomu pôsobil mimo iného aj ako poslanec parlametnu  za SNS v rokoch 2006-2010. Jeho pôsobenie bolo vo verejnom aj akademickom živote vnímané kontroverzne

Cena, ktorú mu udelil Historický odbor Matice Slovenskej nesie meno po Danielovi Rapantovi. Ten bol významným slovenským historikom a pomohol v etablovaní slovenskej histórie ako moderného vedeckého smeru. Krátko bol dokonca aj rektorom Univerzity Komenského. Preto sa dekan FiF UK spolu s ďalšími predstaviteľmi fakulty vyjadril odmietavo k ocenenému Rydlovi. Tvrdia, že Rapantovo meno bolo nedôstojne zneužité na ocenenie človeka, “ktorého vedecké a morálne kvality sú spochybňované a nezodpovedajú nárokom, aké by podľa nášho názoru laureát tejto ceny mal spĺňať.”

K samotnému oceneniu sa postavila alibisticky nakoniec aj samotná Matica Slovenská. Prostredníctvom svojej hovorkyne tvrdila, že Cena Daniela Rapanta nie je ocenením centrály ale len Historického odboru Matice Slovenskej.

Na čele tohto odboru pôsobí historik profesor Róbert Letz, ktorého niektorí kolegovia podľa medializovaných informácií považujú za človeka, ktorí je menej kritický k obdobiu medzivojnového Tisovho Slovenska. V roku 2008 sa mu darilo na ministerstve školstva pod správou SNS upravovať obsah učebníc pre základne školy a gymnáziá v matičiarskom duchu.

Sám Letz, ktorý vedie katedru histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského napríklad odmieta výraz “klérofašistický” štát. Prívlastok “fašistický” považuje dokonca za “sprofanovaný a interpretačne zaťažený komunistickou politickou praxou pred rokom 1989. Tento prívlastok sa v našom kontexte používal na hanlivé označenie všetkých protivníkov komunistickej strany.”

Samotný akt odovzdávania ceny matičiari nespomínajú ani na svojom webe ani na svojej stránke na sociálnej sieti.