Zahraničné

Exšéfku protikorupčnej prokuratúry v Skopje odsúdili na 7 rokov väzenia

Ilustračné foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

SKOPJE – Súd v Severnom Macedónsku uznal bývalú šéfku špeciálnej prokuratúry za vinnú z korupcie a prijímania luxusných darov a odsúdil ju na sedem rokov väzenia. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Exprokurátorka Katica Janevová (55) zostáva v domácom väzení, kým súd rozhodne o jej odvolaní proti dnešnému rozsudku. Janevová odmietla všetky obvinenia, ktoré voči nej boli počas vyšetrovania a súdneho procesu vznesené. Úrad špeciálneho prokurátora v republike Severné Macedónsko vznikol v roku 2015 ako jedna zo zložiek boja proti organizovanému zločinu a korupcii. Vznik tohto úradu bol jednou z podmienok integrácie krajiny do EÚ.

Janevová bola obvinená, že zneužila svoj úrad a výmenou za materiálne výhody presadila stiahnutie obvinenia z korupcie vznesené voči jednému z miestnych podnikateľov. V rámci vyšetrovania jej kauzy bol zadržaný aj mediálne známy hudobník a podnikateľ Bojan Jovanovski. Súd ho vo štvrtok uznal za vinného zo zneužitia svojho vplyvu na Janevovú a z jej podplatenia sumou asi 50.000 eur výmenou za miernejšie zaobchádzanie so spomínaným podnikateľom. Jovanovski dostal deväťročný trest väzenia.