Zahraničné

Exprezident Carter je späť: Prvý krát po operácii na verejnosti, navštívil kostol vo svojom domovskom meste

Jimmy Carter. Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Humphrey, File

PLAINS – Bývalý americký prezident Jimmy Carter sa v nedeľu objavil na verejnosti v baptistickom kostole vo svojom domovskom meste Plains v štáte Georgia, kde sa zúčastnil po prvý raz na bohoslužbe od novembrovej operácie mozgu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Farníci sa pomodlili aj za manželov Carterovcov, ktorí sedeli v prvom rade v kostole, kde 95-ročný exprezident mával pravidelné prednášky v nedeľnej škole. Carter sa v novembri podrobil v Emoryho univerzitnej nemocnici v Atlante operácii. Jej zámerom bolo uvoľniť tlak na mozog po Carterových nedávnych pádoch, keď ho postihol subdurálny hematóm.

Ten vzniká v dôsledku krvácania na povrchu mozgu pod lebkou, zvyčajne pri poranení hlavy, a môže ohroziť život. Demokrat Carter bol v prezidentskom úrade v rokoch 1977-81 ako 39. prezident Spojených štátov. Jadrom jeho vtedajšej politiky boli ľudské práva a sociálna spravodlivosť. V marci 2019 sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách krajiny.

Predstihol vtedy exprezidenta Georgea H.W. Busha, ktorý zomrel vlani v novembri vo veku 94 rokov a 171 dní. Aj po odchode z Bieleho domu zostal Carter verejne aktívny a v roku 2002 mu udelili Nobelovu cenu mieru za činnosť v jeho organizácii Carterovo centrum – za neutíchajúcu snahu pri presadzovaní sociálnej a ekonomickej spravodlivosti.