Zahraničné

Exprezident Atambajev sa po silnom odpore vzdal bezpečnostným zložkám

Pokusy o zadržanie kirgizského exprezidenta

BIŠKEK – Bývalý kirgizský prezident Almazbek Atambajev sa vzdal príslušníkom bezpečnostných zložiek po tom, ako ho neďaleko kirgizskej metropoly Biškek pred zadržaním bránila veľká skupina prívržencov. S odvolaním sa vyhlásenie exprezidentovho štábu o tom informovala agentúra TASS.

Nemenovaný predstaviteľ štábu exprezidenta pre TASS potvrdil, že “Atambajev bol odvedený z pozemku svojej rezidencie príslušníkmi bezpečnostných zložiek”. Pre agentúru RIA Novosti uviedol zdroj z toho istého prostredia, že Atambajev “sa po dlhých vyjednávaniach rozhodol vzdať sa a bol odvezený smerom k Biškeku. Nachádzajú sa s ním aj jeho poradcovia Farid Nijazov a Kunduz Žoldubajevová”.

Kirgizská polícia a iné bezpečnostné zložky podnikli vo štvrtok druhý pokus o zadržanie bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorého pred jeho rezidenciou neďaleko kirgizskej metropoly Biškek bráni veľká skupina prívržencov. Informovala o tom agentúra AFP.

“Druhá razia sa práve začala,” uviedla pre AFP telefonicky Atambajevova spojenkyňa a poslankyňa parlamentu Irina Karamuškinová, ktorá tiež uviedla, že Atambajeva bráni približne 1000 jeho prívržencov, proti ktorým stojí zhruba rovnaký počet príslušníkov bezpečnostných síl. “Sú odhodlaní brániť bývalého prezidenta až do konca,” dodala na margo exprezidentových stúpencov Karamuškinová.

Pri prvom pokuse o Atambajevovo zadržanie, ku ktorému došlo v stredu, utrpelo zranenia 52 ľudí vrátane novinárov. Z miesta zásahu sa ozývala streľba a exprezidentovi stúpenci zajali šiestich príslušníkov špeciálnych síl, ktorých vo štvrtok prepustili. Podľa viacerých zdrojov si zásah vyžiadal život jedného príslušníka bezpečnostných zložiek. AFP uviedla, že vážne zranený je aj veliteľ polície.

K stredajšiemu zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na predvolanie na súd. Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch. Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia právomoci verejného činiteľa v rokoch 2011 – 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu.