Domáce Kauzy Top

Exposlankyni Roškovej prihára. Grófka z východu je obvinená z podvodu s dotáciami

Farmári na jar protestovali proti zaobchádzaniu s nimi. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA – Na jar 2018 vyšlo na svetlo sveta hneď niekoľko škandálov s agrodotáciami na východnom Slovensku. Všetko odštartoval posledný článok zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Po odhalení Talianov prišlo aj na bývalú poslankyňu parlamentu za stranu Smer. Ľubica Rošková by dnes už mala byť obvinená z podvodu.

 

Parkovisko, cudzí vinohrad a dedinské letisko. Na tieto plochy poberala firma „grófky“ Roškovej dotácie z eurofondov. Agrodotácie mali byť určené pre poľnohospodársku pôdu, v týchto prípadoch ich však Rošková nielenže neobhospodarovala, ale ani nevlastnila.

Napriek tomu žiadala o dotácie a tie jej boli udelené. Pôda, na ktorú žiadala dotácie, bola totiž oficiálne vedená ako orná.

Ľubicu Roškovú prezývajú aj grófka východu. FOTO TASR – Martin Baumann

Ako dnes informovali Aktuality.sk, Ľubica Rošková a jej firma Agro Porúbka sú obvinené zo subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Dotácie totiž pochádzali z Európskej únie, ktorá ich vyčlenila na podporu farmárov. Na tento účel bolo vyčlenených  niekoľko miliónov. V súvislosti s čerpaním eurofondov boli na Slovensku pred niekoľkými mesiacmi poslanci europarlamentu na kontrole.

Ešte na jar vina padla na Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorý mal vraj zlyhať pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami. Tvrdil to Juraj Kožuch, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorá dotácie vypláca a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Predvianočné obvinenie

NAKA sa začala prípadom zaoberať na pokyn prokurátora odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v marci minulého roka. Tesne pred Vianocami vyšetrovateľ vzniesol obvinenie.

„V decembri minulého roku vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu. Aby nedošlo k sťaženiu alebo zmareniu objasnenia a lebo vyšetrenia veci, bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ napísal pre Glob.sk hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Bližšie informácie nám polícia neposkytla. Ľubica Rošková má v strane Smer-SD pozastavené členstvo už od apríla 2018.

Chyby v mapách a diery v systéme

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) si časť dotácií pýta naspäť. Podľa zdrojov portálu Aktuality.sk ide približne o 140-tisíc eur.

Agentúra urobila vlani v prípade Agro Porúbka kontrolu priamo na mieste. Kotrolovali priamo plochy, na ktoré si spoločnosť žiadala priame platby v rokoch 2016 a 2017. Počas týchto kontrol malo byť zistených hneď niekoľko nezrovnalostí, na základe ktorých PPA žiada vrátenie dotácií.

Roškovej firma žiadala dotácie celkovo na 470 hektárov. Nešlo pritom o väčšie plochy pozemkov, ale o 170 rôznych plôch po východnom Slovensku.

Mnohé z pozemkov sú pritom v katastri nesprávne zaevidované a to umožňuje poberať na ne dotácie. Systém je však natoľko komplikovaný, že si generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch myslí, že Rošková mala informácie zvnútra. „Predpokladáme, že žiadateľ musel mať špecifické informácie a veľmi presne poznal systém poľnohospodárskych podpôr,“ povedal ešte v marci Juraj Kožuch.

Škandály s dotáciami odštartovali aj niekoľko úprotestov. Farmári protestovali na východe krajiny, ale aj v Bratislave.

Galéria
Farmári so zaparkovanými traktormi pred Prezidentským palácom SR – Zdroj: SITA/Diana Černáková
Traktor – Foto: SITA/Martin Medňanský
Kolóna strojov počas protestnej jazdy farmárov na traktoroch v uliciach Koššíc s cieľom upozorniť na diskrimináciu a neoprávnené zaberanie pôdy, na ktorú majú nárok. Koššice, 5. apríl 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer
navigate_before
navigate_next