Ekonomika Komentáre a názory

Komentár: Exportérom ropy sa míňajú rezervy: To je ďalší dôvod prečo ropa dlhodobo lacná nebude

V posledných dňoch sa v médiách objavovali správy o tom, že Saudská Arábia rozpredáva svoje devízové rezervy, aby si pri nízkych cenách bola schopná udržať svoje verejné výdavky. Na tento rok sa hovorí o deficite na okolo úrovne 20 %, čo nedosiahlo ani v Grécko v čase keď mu najviac išla karta. Podľa dát saudskoarabskej centrálnej banky sú v súčasnosti devízové rezervy krajiny na úrovni 662 mld. dolárov, to je o vyše 11 % menej ako pred rokom, kedy bola cena ropy nad úrovňou 100 USD za barel:

2015-10-05_SAA res

Pokiaľ by teda ostala cena ropy nízka 8 rokov a krajina, ktorá je najväčším svetovým producentom ropy, by nechcela uťahovať opasky, tak by v tomto horizonte zbankrotovala. Na spätné nastolenie rovnováhy pritom nie je potrebné veľa. Previs svetovej ponuky ropy nad dopytom v súčasnosti dosahuje podľa Medzinárodnej energetickej agentúry zhruba 3 mil. barelov denne, čo sú historicky extrémne vysoké čísla. Pokiaľ by tento previs zmizol, tak by zrejme cena ropy prudko vzrástla.

Vezmime si hypotetickú situáciu, že sa v OPECu dohodnú na znížení ťažby o 3 mil. barelov denne. V súčasnosti krajiny OPEC ťažia zhruba 32 mil. barelov denne. Pokiaľ by v dôsledku tohto kroku vzrástla cena ropy z 50 dolárov za barel na povedzme 80, tak by ich denné tržby vzrástli z 1,6 mld. dolárov na 2,3 mld. Teda o takmer 45 %.

V konečnom dôsledku je to jednoduchá matematika. V súčasnosti stále prevažuje motív udržania si trhového podielu (najmä voči americkým spoločnostiam ťažiacim ropu z nových, nekonvenčných ložísk), každý špekuluje na to, že ceny časom poskočia a že si udrží svoj trhový podiel. Pri takých obrovských prepadoch devízových rezerv sa však časom na úkor trhového podielu do popredia dostane snaha o udržanie si životného štandardu a tak bude logické znižovať kvóty na ťažbu.

Sám od seba s tým však zrejme nikto nezačne, potrebná bude koordinovaná akcia. Napríklad včera dorazila správa, že Rusko chystá stretnutie s OPECom ohľadom ťažby ropy, čo naznačuje, že záujem o spoločný postup krajín žijúcich vo veľkej miere z ropy rastie. A Rusko rozhodne nie je jediným producentom ropy, ktorý volá po znížení ťažby.