Zahraničné Politika Top

Experti sa vyjadrili k novej Kimovej ponorke. Je to nebezpečná zbraň či drevená atrapa?

Kim Čong-un bol skontrolovať stavbu ponorky. Zdroj: SITA/AP

PCHJONGJANG – Kim Čong-un má v rukách ďalšiu nebezpečnú zbraň. V utorok obletela svet správa, že severokórejský diktátor vykonal inšpekciu novej, veľkej ponorky. Experti sa obávajú, že bude schopná odpaľovať balistické rakety. Otázkou je, ako sa k nej KĽDR dostala.

 

Kim Čong-un dal opäť jasne najavo, že v ozbrojovaní bude aj naďalej pokračovať. Dôkazom je aj informácia, že vykonal inšpekciu novopostavenej ponorky.

Severná Kórea neoznámila, kde sa plavidlo nachádza. Odborníci ale odhadujú, že obrázky ponorky pochádzajú z lodenice Sinpo na východnom pobreží krajiny. Plavidlo nazvali Sinpo-C (C preto, že je to tretí model tejto série). 

Predpokladané miesto, kde sa lodenica nachádza, pasuje k plánovanej oblasti nasadenia ponorky. Podľa severokórejskej spravodajskej agentúry KCNA má plavidlo križovať vody Japonského mora východne od izolovanej krajiny.

“V krajine, ktorá je z východu aj západu obklopená morom, je schopnosť nasadenia ponoriek dôležitou súčasťou národnej obrany,” povedal Kim podľa KCNA.

Kim na inšpekcii ponorky. Zdroj: Twitter

Je možné, že je to prvýkrát od roku 2017, čo diktátor vykonal inšpekciu vojenského zariadenia, ktoré je schopné transportovať a odpáliť jadrové zbrane, napísal na Twitteri expert na Severnú Kóreu a novinár Ankit Panda. Podľa jeho analýz KĽDR ani náhodou nezačala s odzbrojovaním.

Severokórejský režim oficiálne nepotvrdil, že ide o plavidlo schopné odpaľovať jadrové zbrane, lenže ani to nevyvrátil.

Panda sleduje výstavbu ponorky už tri roky. Až doteraz neboli zverejnené žiadne jej fotky. Podľa zverejnených záberov odhaduje, že ide o obrovské plavidlo s hmotnosťou 2000 ton.

Podľa oficiálnych vyhlásení KĽDR je ponorka postavená tak, aby dokázala splniť “strategické zámery” komunistickej strany. Podľa experta je to len krajšie opísanie jadrových zbraní. Myslí si, že “krajina ukazuje svetu svoje jadrové možnosti”.

Ale Severná Kórea už roky musí čeliť tvrdým sankciám OSN. Do krajiny je zakázané dovážať luxusný tovar, zbrane a kovy. Sankcie pravidelne podkopávajú Čína a Rusko. Pochádzajú suroviny na stavbu ponorky odtiaľ alebo dokázala izolovaná krajina ponorku postaviť z vlastných zdrojov?

Obnoví KĽDR jadrové testy?

Už minulý týždeň režim oznámil, že zvažuje predčasne ukončiť 20-mesačnú prestávku v raketových a jadrových testoch. Zdôvodnil to tým, že tak chce protestovať proti plánovanému spoločnému vojenskému cvičeniu USA a Južnej Kórey. Pchjongjang si myslí, že krajiny tak chcú otestovať inváziu do jeho krajiny.

Kedy bude ponorka Sinpo-C spustená na vodu, nie je zatiaľ jasné. Nemecký Welt opísal vonkajší plášť plavidla ako zle spracovaný a tenký. Uviedol dokonca, že môže ísť o drevenú atrapu. 

Podľa informácií Južnej Kórey vlastní KĽDR až 70 ponoriek. To, že stavia novú, zverejnil režim po stretnutí Donalda Trumpa a Kim Čong-una, ktoré sa odohralo minulý mesiac. V posledných rokoch analytici z americkej online platformy 38north niekoľkokrát porovnávali satelitné zábery lodenice Sinpo, aby získali indície o jej stavbe.

Galéria
Kim Čong-un bol skontrolovať stavbu ponorky. Zdroj: SITA/AP
Kim Čong-un bol skontrolovať stavbu ponorky. Zdroj: Twitter
Kim Čong-un bol skontrolovať stavbu ponorky. Zdroj: Twitter
Kim Čong-un bol skontrolovať stavbu ponorky. Zdroj: Twitter
navigate_before
navigate_next