Politika Top Zahraničné

Experti sa pokúsia získať internet späť: Takto chce EÚ bojovať proti falošným správam

BRATISLAVA – Rozhodli sa konečne poriadne zakročiť? Európska komisia oznámila vznik novej skupiny, ktorá má pomôcť pri boji s falošnými správami a dezinformáciami, ktoré v poslednom období zahltili internet.

Ako uviedla Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR, v pondelok dopoludnia sa konalo prvé stretnutie Expertnej skupiny na vysokej úrovni zameranej na hľadanie čo najúčinnejších spôsobov boja s dezinformáciami.

Zastúpenie má aj Slovensko

Medzi 39 expertami, ktorí sa hľadali od novembra minulého roka, má zastúpenie aj Slovensko – je ním právnik RTVS Juraj Polák. „Zastúpenie odborníkov je vyvážené z hľadiska oblasti expertízy ako aj geografického rozdelenie či rodovej vyváženosti,” vysvetľuje Ludvíková.

O prvom zasadnutí informovala komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariya Gabrielová spoločne so šéfkou skupiny, ktorou je Madeleine de Cock Bunning z Utrechtskej univerzity. „Činnosť skupiny má prispieť aj k vzniku celoeurópskej stratégie boja proti šíreniu falošných správ, ktorá má byť predložená na jar 2018. Odborníci budú Komisii radiť s definíciou úloh a zodpovedností jednotlivých zainteresovaných skupín, zmapujú súčasnú situáciu a zadefinujú konkrétne odporúčania,” píše sa v tlačovej správe.

Autor: ph, TS, Foto: SITA