Zahraničné Politika Top

Experti požadujú tábory pre utečencov v Európe. “Z autoritárskeho Sýrčana sa nestane nemecký demokrat,” vysvetlili

Vedec požaduje vybudovanie táborov pre utečencov v Európe. (ilustračná fotografia TASR/AP)

BERLÍN/BRATISLAVA – Nemecký politológ a expert na migráciu Egbert Jahn varuje: V nasledujúcich desaťročiach sa bude  počet utečencov dramaticky zvyšovať. Uviedol to na workshopovej diskusii nemeckej strany CDU v Berlíne. Podľa jeho názoru by mali v Európe vzniknúť “trvalé utečenecké mestá” podľa modelu, ktorý už dlho funguje na Blízkom východe. “Cieľom by bolo vybudovať chránené centrá pre utečencov, kde by ľudia žili roky a dokonca aj desaťročia,” povedal Jahn.

Expert na migráciu Egbert Jahn tvrdí, že izolácia utečencov v krajinách ako Jordánsko a Keňa funguje dobre. “Nie sú tam žiadne ostnaté drôty. Funguje to dobre vďaka tomu, že migranti vedia, že iba v tábore dostanú najesť. Mimo tábora by zomreli od hladu. Nedostávajú žiadnu prácu a sociálne dávky. Takže zostávajú v táboroch,” povedal politológ v diskusii. Na základe týchto úvah sa domnieva, že by sa mali nájsť riešenia pre európsku azylovú politiku. 

Zbaviť sa ilúzií

Okrem toho 77-ročný politológ už dávnejšie navrhol zavedenia solidárnej dane pre utečencov. Tiež sa vyslovil za “zbavenie sa ilúzií”. Príčiny migrácie sa totiž nedajú tak ľahko odstrániť. 

Expert na migráciu Egbert Jahn tvrdí, že izolácia utečencov v krajinách ako Jordánsko a Keňa funguje dobre. (Zdroj: CDU)

“Z autoritárskeho Sýrčana sa nestane nemecký demokrat”

Jahn takisto kritizoval tézu integrácie. Podľa neho to v Nemecku nebude fungovať. “Ja osobne som znepokojený, že sa nie príliš zaujímame o to, že 60 až 70 percent Turkov volili Erdogana. Politická integrácia Turkov-Nemcov sa teda nepodarila. To znamená, že stále nie sú demokrati. A keď utečiem cez Stredozemné more, nezmením sa z autoritatívneho Sýrčana na demokratického Nemca.” Tento proces bude trvať desaťročia, dodal Jahn.

Utečencov rýchlo posielať naspäť

Výskumník zaoberajúci sa migráciou Gerald Knaus, ktorý v roku 2016 spolupracoval pri vytvorení dohody medzi Európskou úniou a Tureckom, v diskusii obhajoval “morálny realizmus”. Navrhol, aby Nemecko spolu s inými európskymi krajinami zriadili záchytné tábory v oblasti Stredozemného mora a po rýchlom azylovom konaní posielalo utečencov naspäť do krajín ich pôvodu. Na oplátku by im mohli byť ponúknuté obmedzené kvóty na legálne prisťahovanie do Európy.

Odborník na právo Christian Hillgruber žiadal viac “slobody v konaní” v migračnej politike. Kritizoval, že utečenci po niekoľkých rokoch v Nemecku získavajú práva, ktoré im umožňujú trvalý pobyt. Šéf Spolkového úradu pre migráciu (BamF) Hans-Eckhard Sommer navrhol prehodnotiť silné postavenie utečencov v Európe.

Ďalší odborník na právo Daniel Thym v diskusii povedal: “V roku 2015, to musíme priznať,  sme čiastočne stratili kontrolu.” V zneistenej spoločnosti ľudia hľadajú jednoduché riešenia. Odvtedy sa však veľa dosiahlo a to aj na úrovni Európskej únie, dodal.