Domáce Politika Spoločnosť Top

EXKLUZÍVNY PRIESKUM Až 70 percent voličov liberálov a progresívcov tu nechce migrantov

Migranti čakajú v rade na registráciu v registračnom centre v nemeckom Giessene 2. decembra 2015. FOTO TASR/AP

BRATISLAVA – Zanikne európska kultúra? Budú sa u nás stavať mešity, budeme terčom teroristických útokov? Aj tieto otázky si kládlo mnoho ľudí z celého Slovenska aj z Európy v roku 2015, keď prepukla migračná kríza. Milióny ľudí vtedy opustili svoj domov na Blízkom východe či v Afrike a zamierili do Európy začať nový život. Spolu s nimi však k našej krajine dorazil aj strach a množstvo dezinformácii. Objavili sa aj takí, ktorí si na strachu ľudí napĺňajú svoje politické ambície. Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry MVK pre Zoznam.sk strach u ľudí pretrváva aj v roku 2019. 

 

Už štvrtý rok sme svedkami zneužívania obáv a strachu ľudí. Prvotný boom pritom vystrašil takmer všetkých – neskôr sa však zistilo, že pre imigrantov sme len tranzitnou krajinou a že u nás nemajú záujem zostať. Napriek tomu však strach v ľuďoch zostal. Politici ho hojne využívajú najmä pri kampaniach. Výnimkou neboli ani prezidentské voľby, v ktorých niektorí kandidáti mútili vody témou, ktorá už nie je pre Slovákov aktuálna. Ako prezident by ju zo svojej funkcie dokonca ani nemali šancu ovplyvniť.

O strachu ľudí z imigrácie hovoria aj čísla. Podľa exkluzívneho prieskumu MVK má až 63,3% Slovákov obavy z migrácie, ľahostajných je 30,4%. Ich prínos pre Európu vidí len 2,4% opýtaných.

 

Na snímke imigranti na člne v Egejskom mori pri tureckom meste Bodrum 15. augusta 2015. Utečenci plávajú na malých nafukovacích člnoch z gréckeho ostrova Kos, ktorý je len pár kilometrov od Bodrumu. FOTO TASR/AP

Nakritickejší voči migrácii sú pritom voliči ĽSNS. Až 80,5% z nich pokladá masovú migráciu za ohrozenie. Najmenej kritickí sú v tejto veci voliči OĽaNO, z ktorých ohrozenie vníma len 50%. Zaujímavé však je, že ani voliči najliberálnejších strán nevnímajú migráciu ako prínos. Je však pravdou, že politici ani médiá u nás, na rozdiel napríklad od Nemecka, o pozitívach ani nehovorili. Vo všeobecnosti sa viac zaoberali sľubmi, ako občanov “ochránia” a ako “nedovolia migrantom obsadiť Európu.” 

Migranti nemajú záujem o Slovensko

Vo všeobecnosti však platí, že ľudia považujú masovú migráciu za negatívny jav naprieč politickým spektrom. Slovensko sa pritom s masívnym prílivom utečencov či žiadateľom o azyl nestretlo. Vypovedajú o tom aj dáta, ktoré pre Glob.sk poskytlo ministerstvo vnútra. Z týchto údajov vyplýva, že Slovensko po vypuknutí európskej migračnej krízy v roku 2015 nezaznamenalo výrazný nárast žiadateľov o azyl.

V roku 2014 požiadalo o azyl na Slovensku 331 ľudí. V roku 2015, teda v roku, kedy kríza vypukla, požiadalo na Slovensku o azyl dokonca o jedného človeka menej – teda 330 ľudí. Odvtedy čísla klesli ešte viac – v roku 2016 požiadalo o azyl 146 ľudí,  v roku 2017 166 ľudí a počas minulého roka 178 ľudí.

Slovensko je pre migrantov tranzitnou krajinou. Zdroj: TASR / Prezídium PZ

Slovenská republika má navyše tak prísnu azylovú politiku, že len málokto sa udelenia azylu skutočne dočká. Počas celej éry samostatnosti Slovenska to boli len stovky prípadov. Od 01.01.1993 do 30.04.2019 udelila SR azyl v 856 prípadoch,” tvrdí ministerstvo vnútra. 

O azyl u nás pritom nežiadajú len ľudia z Afriky či z Blízkeho východu. Od roku 2014 medzi krajiny s najväčším počtom žiadostí o udelenie azylu patrí:

  • Afganistan
  • Irak
  • Ukrajina
  • Sýria
  • Vietnam

Slovensko momentálne prevádzkuje len tri azylové zariadenia, sú nimi Záchytný tábor v Humennom, Pobytový tábor v Rohovciach a Pobytový tábor v Opatovskej Novej Vsi. V nich sa momentálne nachádza len 43 osôb, ďalších 20 ľudí disponuje dlhodobou priepustkou, čo znamená, že sa môžu zdržiavať aj mimo zariadení.

Na Slovensku však stále panuje strach pred utečencami. Z prieskumu vyplýva, že len 12,3% opýtaných je za prijatie utečencov. Zvyšní ľudia sa voči ich prijímaniu bránia.

Najviac za sú pritom voliči Progresívneho Slovenska a SPOLU. Aj pri nich je to však len 29,7%. Druhí najústretovejší sú voliči SaS a tesne za nimi sú voliči KDH. Najskeptickejší sú voliči ĽSNS, za prijatie utečencov sa vyslovilo len 2,6% opýtaných.

 Migranti nebudú témou kampaní

Podľa riaditeľa agentúry MVK Pavla Haulíka neboli výsledky prieskumu prekvapivé. “V týchto otázkach prieskum nebol prekvapivý, ľudia nie sú migrantom naklonení. Bolo to len potvrdenie faktu, že sa v spoločnosti za posledné roky nič nemenilo,” povedal Haulík. Podľa neho sa u nás o téme hovorí málo, voliči všetkých strán sú  totiž v tejto téme názorovo konzistentní. “Od istého času sa tato téma u nás neotvára, možno aj preto, že je to príliš citlivé na to, aby sa vypúšťal gin z fľaše,” podotkol Haulík.

Podľa neho sú však na tom okolité krajiny podobne. Aj u našich susedov badať skôr negatívne emócie a táto téma sa aj u nich skôr necháva bokom. Haulík zároveň pochybuje, že sa to v najbližšej dobe zmení. Neočakáva, že by sa o pomoci migrantom či o ich prijímaní začali viesť  diskusie. Politici sa zrejme budú príliš báť straty voličov. Migranti tak nebudú témou diskusií ani v eurovoľbách a ani vo voľbách do NRSR.

Prieskum, z ktorého Glob.sk čerpal, realizovala agentúra MVK na vzorke 1083 respondentov.