Domáce Politika Prezidentské voľby Top

Exkluzívny prieskum Focusu: Šefčovič tesne zaostáva za Čaputovou

Zdroj: koláž/TASR

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Slováci si vybrali nového prezidenta. Bude ním žena, alebo muž? Na výsledkoch sa už v tejto chvíli nedá nič zmeniť. Volebné miestnosti zatvorili, moratórium skončilo. Komisie začali spočítavať hlasy. Či ich dostala viac advokátka Zuzana Čaputová, alebo podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič sa Slovensko dozvie o pár hodín.

 

Po prvom kole, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami, to vyzeralo na jasné víťazstvo Zuzany Čaputovej. Tá zvalcovala všetkých kandidátov a so ziskom 40,57 percent suverénne postúpila z prvého miesta. Maroš Šefčovič v prvom boji presvedčil len 18,66 percenta voličov. Počas uplynulých týždňov sa obaja kandidáti pokúsili mobilizovať a presvedčiť na svoju stranu čo najviac ľudí.

Rozhodujúce v tomto kole, pre koho sa rozhodli voliči neúspešných kandidátov – najmä Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, ktorí získali po víťaznej dvojici najviac hlasov. Ani jeden z nich odporúčanie svojim nedali. Až definitívne výsledky teda ukážu, na koho stranu sa ich voliči dnes priklonili.

Posledné čísla, ktoré bolo možné zverejniť pred moratóriom na volebné prieskumy, dávali náskok Čaputovej s rozdielom takmer 20 percent oproti súperovi. Televízia Markíza si rovnako ako pred prvým kolom dala pred volebným dňom vypracovať exkluzívny prieskum u agentúry Focus. Rozdiel medzi kandidátmi je oveľa menší ako sa očakávalo. Ide však stále len o dáta zozbierané pred dnešným dňom – vo štvrtok a v piatok.

Výsledky prieskumu agentúry Focus:

Zuzana Čaputová 55,20 %

Maroš Šefčovič 44,8 %

 

Volebný prieskum si dala vypracovať aj verejnoprávna televízia. Pre RTVS ho urobila agentúra Median SK, ktorá dáva Čaputovej väčší náskok ako prieskum agentúry Focus. Kandidátke namerali až 60,5 percent, Šefčovičovi 39,5 percent.

Výsledky prieskumu agentúry Median SK:

Zuzana Čaputová 60,5 %

Maroš Šefčovič 39,5 %

 

Galéria
M. Š. s rodinou a známymi, (manželka v červenom) čakanie na výsledky vo volebnej centrále, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Maroš Šefčovič. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Príhovor M. Š. počas čakania na výsledky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na snímke v¾avo kandidátka na prezidentku SR Zuzana Èaputová s partnerom Petrom Koneèným a dcérami vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky poèas druhého kola prezidentských volieb, v Pezinku 30. marca 2019. FOTO TASR – Pavel Neubauer *** Local Caption *** kandidátka na prezidentku SR Zuzana Èaputová okrsková volebná komisia volièi volebná urna volebná miestnos
navigate_before
navigate_next