Domáce Šport Top

EXKLUZÍVNE Zápas očami Žigmunda PÁLFFYHO: Prehrali ho útočníci a vylúčenia

Na snímke fínsky brankár Kevin Lankinen inkasuje úvodný gól v zápase základnej A-skupiny Slovensko - Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Vľavo sa prizerá Slovák Tomáš Tatar. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Po víťazstve prehra. Slovensko má za sebou druhý zápas na hokejovom šampionáte. Rýchlu a bezchybnú hru sme však tentokrát nezopakovali. Po úspechu s Američanmi, sme utŕžili prehru s Fínskom 4:2. Súpera sme častejšie púšťali do nášho obranného pásma a čelili sme zbytočným oslabeniam. Pre Glob.sk aj dnes zhodnotil zápas našich hráčov legendárny hokejista a bývalý útočník ŽIGMUND PÁLFFY.

Krátko pred zápasom odporučil bývalý reprezentant hráčom začať naplno rovnako ako včera. “Napádať dvomi, hrať musia všetky štyri päťky, Fíni sú rýchlejší hokejisti ako Američania,” uviedol Pálffy. V tíme ale majú až 11 nováčikov.

Bývalý slovenský reprezentant Žigmund Pálffy hodnotí zápasy Slovenska. Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa

Prvú tretinu tohto zápasu sme začali opäť naplno. “Od prvej chvíle sme ich napádali v tretine,” skonštatoval majster sveta. Už v úvode zápasu sme sa dokázali dostať do viacerých šancí a naši hráči sa nebáli strieľať. Rovnako sa podarilo dostať aj fínskym hráčom pred našu bránku. Marek Čiliak rovnako ako včera Patrik Rybár našich podržal. “Dôležité bolo, že chytal zákroky Fínov.” Keďže boli súperi rýchlejší ako naši hráči, mali sa viac snažiť vyhadzovať puk do stredného pásma.

Lepší Fíni

V polovici prvej tretiny sa Slovensko dostalo do presilovej hry, ktorú sme odštartovali stratou puku. Napriek tomu sa nám podarilo tieto dve minúty využiť a v jedenástej minúte hry a v posledných sekundách presilovky sme prekonali fínskeho brankára Kevina Lankinena. Puk do súperovej bránky dostal hráč Erik Černák. “Bol to odrazený puk a pekná dorážka hore. Černák má tvrdú strelu,” zhodnotil Pálffy.

Krátko na to sme ale dopriali presilovú hru súperovi. “Dobre sme bránili bránu, blokovali sme strely.” Slováci sa dokonca dostali napriek oslabeniu aj k šanci. Napriek tomu sme od Fínov utŕžili gól, ktorým vyrovnali stav. “Dole boli dvaja na jedného a prišla dorážka. Obranca bol vysoko, dole chýbala obrana, preto im to vyšlo,” skonštatoval bývalý útočník. Len o dve minúty prišiel ďalší gól a Fíni sa dostali do vedenia. “Toto bol divný gól a škoda. Puk šiel hore a potom dole.” Pálffy videl slabiny v prvej tretine v nedostatočnej práci útočníkov. Navyše sme podľa neho nedokázali vyhrávať buly a popri rýchlych Fínoch sme prestali aj korčuľovať.  “Fíni lepšie napádali ako naši, nám chýbali jednoduché nahrávky a prechod pásmom,” dodal. Kým prvých desať minút sme podľa Pálffyho mali navrch my, potom sa to zlomilo a Fíni začali viac držať puk.

Hráčov podržal Čiliak

Druhú tretinu sme odštartovali lepšie ako sme tú prvú ukončili. “Zasa sme útočili, držali puk, nepustili ho,” povedal Pálffy. Dostali sme sa aj do viacerých šancí a držali sa častejšie v súperovej tretine. V štvrtej minúte sme Fínom dopriali presilovku, ktorú sme ustáli bez gólu. “Výborne sme ubránili bránu a ukázali sme, že sa vieme vrátiť do hry.” Len pár minút po úspešnom oslabení sme sa doň dostali opäť. “Boli to zbytočné presilovky, oslabenie stojí veľa síl, ktoré potrebuje hráč až do konca zápasu. Ubránili sme to, ostali v hre, ale na úkor síl,” zopakoval Pálffy. Okamžite po oslabení sme začali napádať fínsku bránku, čo priniesol naopak presilovú hru nám. “Nedokázali sme ju využiť, nestrieľali sme, útočníci to nedali,” uviedol bývalý hokejista. Po nevydarenej presilovke a nešťastnom zranení Marka Ďalogu, sme podľa Pálffyho ubrali nohu z plynu. V závere druhej tretiny sme ale nabrali druhý dych a nasťahovali sa pred Lankinenovu bránku, čo nám prinieslo náš druhý gól z dielne Martina Marinčina. “Bol to pekný gól.” Napriek tomu ho rozhodcovia odišli až dvakrát skúmať s videorozhodcom, či šlo o korektný a platný gól. Podľa Pálffyho dôvodom zisťovania bol dotyk nášho hráča s fínskym brankárom. Len tridsať sekúnd pred koncom druhej tretiny nám ho uznali a naši hráči odišli do šatne s remízou. V hre nás podľa Pálffyho držal v tejto tretine brankár Čiliak.

Slabí útočníci

Do tretej tretiny vstúpili slovenskí hráči s veľkým nasadením. “Začali sme celkom fajn, ale Fíni boli stále rýchlejší. Naši sa mali viac držať v ich pásme a nepúšťať ich do nášho.” Podľa Pálffyho náš tím slabo držali útočníci, ktorí síce šli pekne priamočiaro, ale bez zakončenia. “Chýbalo mi, aby sa tlačili do bránky,” vysvetlil. Ocenil však, že hráči dobre zdvojovali, keď šli do súbojov. Dvanásť minút pred koncom zápasu podľa bývalého útočníka Slováci málo korčuľovali. Po krátkom prerušení hry kvôli technickým problémom s ľadovou plochou sa naši vrátili do hry a niekoľko krát napadli fínsku bránku. “Bohužiaľ bez zakončenia.” Čo ale okamžite využil súper a osem minút pred koncom strelil do Čiliakovej brány svoj tretí gól. “Tohto bola škoda, Fín držal hokejku nášmu, rozhodca mal odpískať držanie,” skonštatoval.

Krátko na to nám súper umožnil zahrať si presilovku, ktorú sme napriek viacerým šanciam nedokázali premeniť. “Páčilo sa mi ako zahral Nagy, je rýchly aj zakončí,” pochválil Pálffy nášho útočníka.  Päť minút pred koncom zápasu sme nabrali dych a pokúšali sa ohroziť bránku súpera. “Obranci podporovali útok, to je dosť nevídané, ale tak to má byť.” Poslednú minútu sme poslali Marka Čiliaka na lavičku a pokúsili sa vyrovnať zápas so šiestimi hráčmi. Rozhodli sme však o svojej prehre, kedy sme len tridsať sekúnd pred zaznením záverečnej sirény dostali gól od Fínov do prázdnej bránky. “Tento zápas rozhodli zbytočné vylúčenia, po ktorých nám chýbali sily. Útočníci málo strieľali, Fíni vedeli zakončiť,” uzavrel Pálffy.

Galéria
Na snímke gólová radosť strelca Martina Marinčina po strelení gólu na 2:2 počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke slovenský hokejista Tomáš Tatar sa teší po strelení gólu v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Vľavo prekonaný fínsky brankár Kevin Lankinen. Úvodný gól strelil slovenský obranca Erik Černák. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke fínsky brankár Kevin Lankinen, vľavo Petteri Lindbohm (vpravo) a uprostred útočník Slovenska Richard Pánik počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
V kádri slovenskej hokejovej reprezentácie pribudol ďalší koronavírusový prípad. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke zranený slovenský obranca Marek Ďaloga leží na ľadovej ploche počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Košická Steel aréna bola pri každom zápase domáceho tímu vypredaná. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke fínski hokejisti sa tešia po strelení gólu na 1:1 v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke fínsky brankár Kevin Lankinen inkasuje úvodný gól v zápase základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Vľavo sa prizerá Slovák Tomáš Tatar. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke fínsky hokejista Niko Ojamäki (vpravo) a brankár Slovenska Marek Čiliak počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gól v¾avo strie¾a Slovák Martin Marinèin, vpravo fínski brankár Kevin Lankinen a Niko Mikkola poèas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ¾adovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. FOTO TASR – Martin Baumann *** Local Caption *** 83. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji krv Ïaloga
Na snímke gól vľavo strieľa Slovák Martin Marinčin, vpravo fínski brankár Kevin Lankinen a Niko Mikkola počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vpravo slovenský brankár Marek Èiliak, v¾avo obranca Martin Fehérváry a uprostred Fín Harri Pesonen poèas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ¾adovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. FOTO TASR – Martin Baumann *** Local Caption *** 83. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji
Na snímke vľavo uprostred Fín Kaapo Kakko, pri ňom hore Martin Fehérváry, dole Michal Čajkovský a vpravo brankár Marek Čiliak počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Fínsko na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 11. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann