Domáce Šport Top

EXKLUZÍVNE Zápas očami Žigmunda PÁLFFYHO: Hrali sme pekný hokej, Kanaďania boli chvíľami úplne rozložení

Na snímke neuznaný gól na 5:4, vľavo strelec Tomáš Tatar, vpravo Richard Pánik (obaja Slovensko) a dole brankár Matt Murray a vpravo Troy Stecher (obaja Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko - Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann

BRATISLAVA – Neskutočné hokejové divadlo. Slovenskí hráči po oddychovom dni predviedli s Kanadou neuveriteľný zápas bohatý na góly. Napriek tomu, že sme boli po celý čas lepší a predviedli sme výborný výkon, utrpeli sme bolestivú prehru 6:5 a to len dve sekundy pred koncom. Tentokrát sa na ľadovú plochu dostal aj útočník Libor Hudáček, ktorý doteraz nehral kvôli chorobe. V mužstve však chýbal Marek Ďaloga, ktorý sa zranil v nedeľňajšom zápase s Fínskom. Po zásahu pukom  skončil v nemocnici s otrasom mozgu. Aj na tretí zápas sa s Glob.sk pozrel bývalý útočník a hráč NHL Žigmund Pálffy.

S kanadským mužstvom je nutné hrať, nie sa fyzicky naťahovať. “Bude to ťažký zápas po fyzickej stránke, musíme s ním držať kondične,” uviedol Pálffy pred začiatkom zápasu. Na šampionáte podľa nášho legendárneho hokejistu nemajú až také hviezdy.

Dobrá súhra obrancov s útočníkmi

Kanada podľa Pálffyho od samého začiatku napádala v trojke. “Rovnako ako v zápase s Fínskom, aj tu sme strácali puk a nevyhrávali buly.” Na druhej strane Kanada vraj slabo korčuľovala, čo nám umožnilo využívať šance dvoch na jedného. “Naši obrancovia šli dobre dopredu s útočníkmi, pomáhali si navzájom, to bolo dobré,” skonštatoval bývalý útočník. Z hry, ktorú predvádzali kanadskí hokejisti, bol Pálffy prekvapený. “Toto vôbec nebola Kanada ako ju poznáme, hrali slabo, nechávali hrať nás,” zdôraznil. Bývalý reprezentant mal chvíľkami pocit, že Kanaďania hrali nasilu. “Boli úplne rozložení, totálne bez kondície.” Naši sa osmelili až postupne, začali opatrne.

Bývalý slovenský reprezentant Žigmund Pálffy ocenil našich hráčov, podľa neho boli lepší ako súper. Zdroj:TASR

V ôsmej minúte sa našim podarilo prekonať kanadského brankára Mata Murraya. Náš prvý gól dal rovnako ako v zápase s Američanmi Matúš Súkeľ. Len o minútu sme sa dostali do prečíslenia štyria na dvoch a Adam Liška to zakončil druhým slovenským gólom do brány súpera. Následne sa do šance dostala Kanada, náš Patrik Rybár im ju ale nedovolil premeniť na gól, čo vyvolalo roztržku medzi hráčmi. Na trestnej lavici skončili po vzájomnej bitke dvaja kanadskí hráči a jeden náš. Presilovku sme ale nedokázali využiť na strelenie ďalšieho gólu. “Pekne hrali, oproti nedeľnému zápasu sa zapájali aj útočníci, strieľali na bránu,” ocenil Pálffy. Podľa neho boli naši na tom lepšie aj po technickej stránke. “Boli sme lepší korčuliarsky aj v preberaní pukov.” Napriek tomu sa necelé štyri minúty pred koncom prvej tretiny podarilo súperovi znížiť náskok na 2:1. “Urobili sme chybu v strednom pásme, kde sme ich nechali prejsť, bola to naša chyba,” zhodnotil Pálffy. Na našu smolu sme sa krátko na to dostali do oslabenia, čo súper opäť okamžite využil a zápas vyrovnal. “To je tak, keď sa fauluje. Navyše tam nebol útočník a nemal kto zblokovať puk.” Nuda v závere prvej tretiny rozhodne nebola. Minútu pred koncom nám Kanada dopriala presilovku – dokonca až piatich na troch. Do šatní sme sa však napriek tomu odobrali s remízou.

Neuznaný gól

Do druhej tretiny vstúpili Kanaďania v oslabení. Okamžite po nástupe na ľad, sme neúspešne ohrozili Murrayovu bránku. “To bola škoda, mali sme to využiť,” uviedol Pálffy. Naši si to zrejme uvedomovali tiež a ďalšiu šancu iba dve minúty po začiatku tretiny premenili na gól. Kanada však napriek tomu akoby ožila a začala hrať. Na nášho Rybára si dovolili hneď niekoľkokrát. “Rybár nás veľmi podržal, čo chlapcom rozhodne pomáhalo,” skonštatoval Pálffy. Päť minút po začiatku druhej tretiny sa traja Slováci dostali pred súperovu bránku a Adam Liška si pripísal v zápase svoj druhý gól. Slovensko opäť viedlo o dva góly. “Bol to pekný gól, pekne sme prešli cez stredné pásmo,” zhodnotil bývalý útočník. Hneď na to sme sa podľa neho dostali úplne zbytočne opäť do oslabenia. “Hrali sme technicky dobre, fauly neboli potrebné.” Túto presilovku Kanada dokázala využiť vo svoj prospech. “Pekne sme napádali, súper mal problém rozohrať, napriek tomu nám dali gól, pretože sme sa nesústredili na puk,” povedal Pálffy a krátko na to sme dostali do brány ďalší gól. Kanada v polovici druhej tretiny vyrovnala. “Kanada sa naštartovala, hra našich opadla, prestali korčuľovať a nedokázali držať puk,” skonštatoval náš legendárny hráč.

Napriek tomu sa naši nevzdali a vyrazili po Matovi Murrayovi. Tomáš Tatar v súboji prekonal kanadského brankára a puk letel za jeho chrbát. Rozhodcovia si však vzali čas, aby si overili jeho platnosť. Po konzultácii s videorozhodcom padol verdikt, že náš piaty gól platný nie je. “Narazili do brankára, nebolo možné rozhodnúť inak,” vysvetlil Pálffy. Podľa bývalého reprezentanta, ktorý má skúsenosti s kanadskými hráčmi, bol prekvapený z ich hry. “Nato, že ide o hráčov NHL, veľmi slabo korčuľovali, naši hrali útočne pekne a agresívne napádali. Mali s nami veľké problémy.”

Tri minúty pred koncom druhej tretiny sa ale šťastie otočilo proti nám. Kanada poslala puk na bránu a ten sa dostal až za bránkovú čiaru. Súperovi sme tak dovolili dostať sa prvýkrát do vedenia. Pre Patrika Rybára to znamenalo, že ho tréner Craig Ramsey z hry stiahol. Do slovenskej bránky sa postavil Marek Čiliak. “Bol to Rybárov gól, šlo o jeho chybu. Keďže mu prešlo za chrbát až päť gólov, došlo štandardne k výmene,” skonštatoval Pálffy. Tréner týmto krokom zrejme chcel pomôcť mužstvu vzchopiť sa.

Rozhodujúce vylúčenie

Do poslednej časti zápasu nastúpili Slováci so stratou jedného gólu. “Musíme sa vrátiť ku korčuľovaniu ako počas prvej tretiny a do hry,” odporúčal našim skúsený Pálffy. Podľa neho, keď dochádzajú sily, je potrebné rýchlo a efektívne striedať. Našim útočníkom na začiatku tretej tretiny vytkol zbytočne korčuľovanie za bránu. Hneď v úvode Pálffy ocenil zákrok Mareka Čiliaka, ktorého sa pokúsili Kanaďania ohroziť. Našou výhodou boli podľa neho slabší kanadskí obrancovia, ktorých dokázali naši zatlačiť. “Keď ich napadli, strácali puky. Som prekvapený z niektorých situácii.” V hre však podľa Pálffyho poľavili aj naši. “Iba keď napádame, máme šance,” zdôraznil. Kanadské mužstvo sa podľa nášho bývalého elitného hráča vrátilo na ľad s väčšou energiou. “Našim už chýbali sily, vtedy je potrebné hrať s rozumom a nelietať zbytočne.”

Osem minút pred koncom zápasu naši nakorčuľovali pred kanadskú bránku, ktorú zovreli do obkľúčenia. Matúš Sukeľ usmernil puk za chrbát Murraya a ten odrazom od kanadského hráča skončil za bránkovou čiarou. “V tejto situácii vôbec nebránili. Akonáhle sme zatlačili, Kanaďania boli dezorientovaní,” zhodnotil náš piaty gól Pálffy. To, že sme vyrovnali, nás vrátilo do hry a opakovane sme ohrozovali súperovu bránku. Kanadských hráčov to rozhodne vykoľajilo a dopriali nám v závere tretej tretiny dvojminútovu presilovku. Prvé sekundy sme stratili stratou pri vhadzovaní. Jej zvyšok sme strávili naháňaním puku. Pred bránu Murraya sme sa ani nedostali. “Nevyťažili sme z tejto presilovky nič.” Po viacerých nevydarených buly sme si faulom vypýtali náročný záver hry. Poslednú minútu zápasu sme museli odohrať v oslabení, čím sme rozhodli o svojej prehre. Len dve sekundy pred zaznením záverečnej sirény dostali Kanaďania puk do Čiliakovej brány a my sme napriek nasadeniu všetkých síl prehrali o jeden gól. “Pekne sme hrali, ale taký je hokej. Škoda,” dodal Pállfy.

Galéria
V kádri slovenskej hokejovej reprezentácie pribudol ďalší koronavírusový prípad. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke boj o puk pred bránkou Patrika Rybára (Slovensko) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vľavo faulovaný Libor Hudáček (Slovensko) a vpravo Kanaďan Damon Severson (Kanada), ktorý dostal za faul 2+10minútový trest počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gólová radosť slovenských hokejistov s fanúšikmi počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke brankár Slovenska Patrik Rybár, Erik Černák (Slovensko) a Anthony Mantha (Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Tréner Craig Ramsay (vľavo), na striedačke hokejovej reprezentácie Slovenska. Zdroj TASR / František Iván
Na snímke sprava Matúš Sukeľ (Slovensko) strieľa gól na 1:0, pozerajú sa Jared McCann a Brandon Montour (Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gólová radosť na 2:0, uprostred zľava strelec gólu Adam Liška, Mário Lunter, Libor Hudáček (všetci Slovensko), vľavo brankár Matt Murray a vpravo Shea Theodore (Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke v popredí vyťahuje puk z bránky Patrik Rybár (Slovensko) a v pozadí sa z gólu radujú Kanaďania počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke neuznaný gól na 5:4, vľavo strelec Tomáš Tatar, vpravo Richard Pánik (obaja Slovensko) a dole brankár Matt Murray a vpravo Troy Stecher (obaja Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke vľavo prekonaný Patrik Rybár (Slovensko) a vpravo gólová radosť Kanaďanov počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke smutný brankár Patrik Rybár (Slovensko) po vystriedaní počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gól Slovenska na 5:5, vľavo Ladislav Nagy (Slovensko) a brankár Matt Murray (Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gól Kanady na 6:5, sprava Dylan Strone (Kanada), Martin Fehérváry a brankár Marek Čiliak (obaja Slovensko) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann
Na snímke gól na 4:4, vpravo brankár Patrik Rybár, vľavo obránca Christián Jaroš (obaja Slovensko) hore strieľa gól Anthony Cirelli a dolu sa pozerá Sean Couturier (obaja Kanada) počas zápasu základnej A-skupiny Slovensko – Kanada na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 13. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Baumann