Domáce Kauzy Spoločnosť Top

EXKLUZÍVNE spoza mreží. Odsúdený Vlček prehovoril o únose exmanželky

Už právoplatne odsúdený Miroslav Vlček stále trvá na svojej nevine. Zdroj: archív

BANSKÁ BYSTRICA – Súdny proces s Miroslavom Vlčekom (48) v prípade únosu jeho exmanželky Andrey (36) sa konal bez prítomnosti verejnosti. Výpovede svedkov, ako aj obvineného, zostali utajené najmä z toho dôvodu, aby nebolo narušené vyšetrovanie a pátranie po unesenej žene. Trnavský Okresný súd napokon Miroslava Vlčeka poslal za objednávku únosu svojej exmanželky do basy na 12 rokov. Keďže sa voči nemu odvolal nielen prokurátor, ale aj obžalovaný, rozhodnúť musel Krajský súd. A jeho senát napokon verdikt prvostupňového súdu potvrdil.

 

Miroslav a Andrea boli manželmi viac ako 10 rokov a spolu majú dve deti. Do konfliktu sa dvojica dostala po tom, čo Miroslava za údajné ekonomické podvody jeho firmy VK Invest Group s.r.o. poslal sudca do väzby, kde strávil 2 roky a 8 mesiacov. Z basy sa dostal na kauciu v novembri 2016, ktorú mala za neho zaplatiť sestra. Už o mesiac na to jeho bývalá žena zmizla.

Predtým, ako skončil v cele, mal podľa jeho slov, na ňu ešte prepísať viaceré ich majetky. „Ona ich ale počas mojej nezákonnej väzby, pretože žiadne porušenie zákona mi nedokázali, začala rozpredávať za smiešne sumy. Prokurátor jej dovolil rozpredať majetok – ako domy či pozemky našej firmy VK Invest Group s.r.o. jej blízkym osobám za jedno euro, pričom tí ho následne predali záujemcom za podstatne vyššiu hodnotu, pričom zisk si mali podeliť, “ hovorí Vlček v rozhovore pre Glob.sk s tým, že na všetko má doklady aj svedka, pričom mu to malo spôsobiť škodu vo výške viac ako 5 miliónov eur. „Práve preto som na prokurátora bratislavskej Krajskej prokuratúry okrem sťažnosti podal i trestné oznámenie,“ vraví spoza múrov banskobystrickej väznice Miroslav Vlček a dodáva: „Mám vedomosť, že tento prokurátor prijal od mojej exmanželky úplatok 60-tisíc eur.“

Okresný súd síce Miroslava za objednávku únosu svojej exmanželky poslal za mreže na 12 rokov, on sa ale odvolal a veril, že Krajský súd ho oslobodí. To sa však nestalo. Zdroj: archív

„Trestné oznámenie bolo doručené na Generálnu prokuratúru ešte v roku 2016. Podanie, bolo z hľadiska vecnej a miestnej príslušnosti postúpené na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre v Bratislave dňa 22.9.2016,“ potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

„Oznamovateľ adresoval písomnosť Okresnému súdu Bratislava V k sp. zn. 4T/63/2018, ktorej obsahom bolo okrem iného aj trestné oznámenie na prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorý sa mal podľa názoru oznamovateľa dopustiť trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona. Predmetné trestné oznámenie bolo dňa 4.3.2019 Krajskou prokuratúrou Bratislava postúpené na ďalšie konanie Organizačnému a kontrolnému odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky,“ uviedol hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Oliver Janíček.

 

Na úteku

Andreu Vlčekovú uniesli 13. decembra 2016 páchatelia osobným autom spred škôlky, kam iba chvíľu predtým odniesla svojho mladšieho syna (5). Podľa prokuratúry sa na únose podieľali dve osobné autá, pričom jedno z nich s pozmenenou štátnou poznávacou značkou.

Jedným z podozrivých bol hneď na začiatku jej exmanžel Miroslav, ktorého skrývajúceho sa polícia zadržala na úteku. „Vôbec som sa neskrýval. Celé to bolo úplne ináč,“ bráni sa Miroslav, ktorý vzápätí vyvracia teóriu o ukrývaní sa. „Za Hlohovcom, ako je smetisko, keď som šiel od sestry do Veľkých Ripnian, sa za mňa napojila červená Škoda SuperB, ktorá ma začala na ceste vytláčať. Trvalo to niekoľko kilometrov. Za Merašicami, kde je také malá odstavná plocha, som zbadal policajtov. Tí to celé videli, hoci pred nimi to auto s vytláčaním prestalo. Vtedy som ešte netušil, čo sa exmanželke stalo. Až popoludní okolo piatej v správach hovorili, že práve mňa hľadajú ako podozrivého z jej únosu,“ vraví svoju verziu Miroslav.

Strieborné auto, do ktorého mali únoscovia Andreu Vlčekovú násilím naložiť a odviesť na neznáme miesto, patrilo podľa Miroslava jej otcovi a kľúče od neho mali iba on a Andrea. Zdroj: archív

„Keďže pred mojím domom od rána stáli na civilnom aute policajti šiel som sa ich spýtať, či so mnou niečo chcú, na čo mi oni povedali, že nič. Zľakol som sa preto, že ma chce niekto pre niečo zabiť, a tak som volal Jánovi Golisovi, ktorý bol mojím známym, ktorý ma odviezol do Trstenej. Zrejme už v tom čase mi policajti odpočúvali telefón, pretože tak sa dostali ku Golisovi. Jemu som však ešte predtým povedal, že keby sa ho na mňa pýtali, aby ich nasmeroval do Trstenej. A tam ma i našli. Toto je o mojom akože úteku všetko, takto som to vypovedal aj pred sudcom. Nechápem ale, prečo súd tých policajtov, ktorí moje vytláčanie z cesty videli, nevypočul,“ nechápe Vlček. 

Zvláštne okolnosti únosu

Miroslav Vlček tvrdí, že v prípade zmiznutia jeho exmanželky je viacero nejasností. Prvou, podľa neho má byť to, že Andreu mali únoscovia vtlačiť proti jej vôli do auta. “Naša dcéra šla v čase únosu do školy, pričom prechádzala okolo incidentu. Pred vyšetrovateľom uviedla, že v aute, ktorým jej mamu uniesli, sedel vpredu štíhly mladý muž. Pri vozidle zaregistrovala chlapa, ktorý predtým utekal okolo nej. Všimla si tiež, ako ten chlap ťahal do auta nejakú pani,” hovorí Vlček.

Okresný súd síce Miroslava za objednávku únosu svojej exmanželky poslal za mreže na 12 rokov, on sa ale odvolal a veril, že Krajský súd ho oslobodí. To sa však nestalo. Jej matka a brat nechceli nič komentovať. Zdroj: archív

Podľa neho mala jeho dcéra vypovedať i to, že počula, ako tá žena raz zakričala o pomoc. „Nie je divné, že dcéra na pár metrov nespozná svoju mamu? A navyše, keď sa ju snaží niekto násilím vtlačiť do auta? A prečo sa tá žena, ako ju unášali, nebránila vtlačeniu do auta a nekričala o pomoc z plného hrdla na celú ulicu? To ten únos naozaj nikto nevidel? Zrejme nie, lebo ju nikto neunášal,“ trvá na svojom Vlček. „Navyše, to auto, v ktorom ju mali uniesť, bolo jej otca. Keďže kľúče od neho mali iba on a ona, ako sa potom do neho ten štíhly mladý muž, ktorý v ňom sedel, dostal? Krádež toho vozidla polícii totiž nikto nenahlásil. Jediné vysvetlenie je, že tí chlapi mali od neho kľúče. Od koho? Ja som ich nikdy nemal. Od Andrey? Potom ale o akom únose hovoríme?“ zamýšľa sa Miroslav Vlček.

Ďalšou vecou, ktorá M. Vlčeka trápi je, či na údajnom únose jeho exmanželky nemohli byť súčinní aj niektorí policajti, ktorých Andrea poznala ešte zo študijných čias v Nitre. „Dnes sú na rozličných postoch. Ako inak si možno vysvetliť skutočnosť, že som videl policajtov sedieť v civilnom modrom aute pred mojím domom vo Veľkých Ripňanoch? Bolo to o 9.45 hod, teda krátko po tom, ako sa mal ten akože únos stať. A určite oni videli nielen mňa, ale aj v približne tom istom čase prechádzať okolo nich na bielej dodávke Andreinho brata s jej súčasným priateľom. Čo tam všetci robili? Prečo toto nikto nezisťoval?“ zamýšľa sa Vlček, podľa ktorého časovo nesedí ani kamerový záznam, ktorý mal v celej veci slúžiť ako dôkazový materiál.

„Som si istý, že ním bolo manipulované. Do basy ma navyše dostala výpoveď jediného svedka, Vojtecha O., ktorý sedel so mnou v už spomínanej nezákonnej väzbe. Za výpoveď proti mne mu odpustili účasť na príprave vraždy v Rakúsku. Musím povedať, že fakt, že sudca sa v rozsudku opiera o jeho výpoveď, ale v odôvodnení sa vyjadruje o jeho nedôveryhodnosti a tendenčnosti v závažnej svedeckej výpovedi, vyznieva úplne smiešne,“ neskrýva rozhorčenie Miroslav Vlček a na margo tohto svedka dodáva:

Okresný súd síce Miroslava za objednávku únosu svojej exmanželky poslal za mreže na 12 rokov, on sa ale odvolal a veril, že Krajský súd ho oslobodí. To sa však nestalo. Zdroj: Glob.sk/juh

 

„Z výpovede onoho korunného svedka, ktorého však sudca vo svojom odôvodnení rozsudku opísal ako nedôveryhodného, som mal exmanželku vo Veľkých Ripňanoch po prevzatí od únoscov uviazať v hangári firmy reťazou o stoličku a nútiť podpísať prázdny papier. Ale kedy sa to malo stať? Už vtedy som bol sledovaný políciou, a navyše ona mala byť okolo jedenástej, teda asi štyri hodiny po údajnom únose, odfotená na maďarskej diaľnici v onom superbéčku, ktorým ju mali akože uniesť. Veľká škoda, že tá fotka je dosť nekvalitná, pretože na nej nie je dobre vidieť, či je to skutočne ona a kto je s ňou ešte v aute.“

Unesená či ukrytá?

Miroslav Vlček, ktorého sudca poslal na 12 rokov za mreže, je však presvedčený, že Andreu štyri mesiace po údajnom únose videli. „Viem o tom, že existuje zápis, že 4. apríla 2017, teda asi 4 mesiace po tom ako som ju mal dať akože uniesť, priniesla osobne na políciu účtovné doklady firmy VK Invest Group s.r.o.! Môže mi niekto povedať, ako je to možné, keď po nej intenzívne pátrajú? Som si istý, že sa zázračne nájde po tom, keď ja budem právoplatne odsúdený, a ona si bude môcť s celým majetkom robiť čo len chce,“ vraví M. Vlček.

„Tomu, že by mal prsty v zmiznutí Andrey odmietame. Nikto z nás si nevie predstaviť, načo by ju unášal. Čo by z toho mal? Jediné, čo sme zažili, je veľký strach,“ priznala Miroslavova mama Eva (74). „Otca do toho niekto úmyselne navliekol. Kto, tak to naozaj netušíme, ale neverím tomu, že by bol niečoho takého schopný,“ povedal syn Miroslava Vlčeka z prvého manželstva.

„Celé je to veľmi divné, ba my sme presvedčení, že Andreu nikto nikam neuniesol, ale že sa niekde iba skrýva. Všetko to na neho nahrali pre peniaze. A to pre naozaj veľké, pretože Miro, v čase keď bol vo väzení, prepísal všetko na Andreu. Tá dala svojmu bratovi na jeden deň plnú moc nakladať s majetkom a na druhý sa nechala uniesť,“ myslí si sestra M. Vlčeka Silvia (53), ktorá bola spolu s celou rodinou Miroslava navštíviť v banskobystrickom väzení.

Galéria
Podľa Miroslava Vlčeka a ním doložených faktúr predávala jeho exmanželka Andrea počas jeho pobytu za mrežami ich majetok, ako napríklad domy, po jednom eure. Zdroj: Glob.sk/juh
Andrea podľa Miroslava a doloženej faktúry predala jeho auto Mercedes počas Miroslavovho pobytu vo väzbe za 4 200 eur. Zdroj: Glob.sk/juh
Porsche mala podľa Vlčeka a ním doloženej faktúry predať Andrea počas jeho pobytu vo väzbe za 15-tisíc eur. Zdroj: Glob.sk/juh
Okresný súd síce Miroslava za objednávku únosu svojej exmanželky poslal za mreže na 12 rokov, on sa ale odvolal a veril, že Krajský súd ho oslobodí. Zdroj: archív
Auto Miroslava Vlčeka našli niekoľko hodín po únose jeho exmanželky odparkované v garáži jeho rodičov. Zdroj: archív
Strieborná Octávia, do ktorej mali únoscovia Andreu Vlčekovú násilím naložiť a odviesť na neznáme miesto, patrila podľa Miroslava jej otcovi a kľúče od neho mali iba on a Andrea. Zdroj: archív
Strieborná Octávia, do ktorej mali únoscovia Andreu Vlčekovú násilím naložiť a odviesť na neznáme miesto, patrila podľa Miroslava jej otcovi a kľúče od neho mali iba on a Andrea. Zdroj: archív
Auto, v ktorom uniesli Andreu Vlčekovú sprevádzalo aj toto žlté vozidlo, do ktorého mala Andrea neskôr prestúpiť. Poznávacia značka na ňom mala byť ukradnutá z iného auta. Zdroj: archív
Andreu mali uniesť dvaja zatiaľ neznámi muži. Kde je doteraz nikto netuší. Zdroj: archív
Andreu mali uniesť dvaja zatiaľ neznámi muži. Kde je doteraz nikto netuší. eur. Zdroj: archív
Do banskobystrického väzenia chodia Miroslava navštevovať aj jeho mama (vľavo) a sestra, ktoré sú presvedčené, že je nevinný. Zdroj: Glob.sk/juh
Zatiaľ neznámi muži mali Andreu uniesť z tohto parkoviska v blízkosti škôlky kam bola zaniesť svojho malého syna. Zdroj: Glob.sk/juh
Od Okresného súdu odišiel Miroslav Vlček za objednávku únosu svojej exmanželky s trestom na 12 rokov. Zdroj: Glob.sk/juh
Okresný súd síce Miroslava za objednávku únosu svojej exmanželky poslal za mreže na 12 rokov, on sa ale odvolal a veril, že Krajský súd ho oslobodí. Zdroj: Glob.sk/juh
Andreina mama a brat odmietli čokoľvek k prejednávanej veci komentovať. Zdroj: Glob.sk/juh
Andreu Vlčekovú uniesli zatiaľ neznámi páchatelia po tom, ako do tejto škôlky odniesla svojho mladšieho syna. Zdroj: Glob.sk/juh
Dvanásť rokov basy natvrdo potvrdil Miroslavovi Vlčekovi po Okresnom súde aj odvolací Krajský súd v Trnave. Zdroj: Glob.sk/juh
navigate_before
navigate_next