Domáce Šport Top

EXKLUZÍVNE Skvelá správa z tábora Petry Vlhovej. Sezónu dokončí bez operácie kolena a vo všetkých disciplínach

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Je to životná sezóna Petry Vlhovej vo Svetovom pohári. Päť krát už vyhrala, tri krát bola na druhom mieste, celkovo je tretia. V slalome je dokonca na prvom mieste priebežného poradia.

 

Na svahoch si zatiaľ zarobila takmer 350-tisíc švajčiarskych frankov. Pritom pred začiatkom sezóny mala vážne zdravotné problémy, v tréningoch musela improvizovať a nebola preto v optimálnej forme. Pri vynútenej absencii Mikaely Shiffrinovej, ktorá po úmrtí otca prakticky ukončila sezónu, má 24-ročná Liptáčka pred sebou veľkú výzvu – veľký kryštálový glóbus, čo by sa jej podarilo ako druhej zjazdárke z východnej Európy – po Tine Mazeovej. Mimochodom, 36-ročnú Slovinku trénoval rovnaký tréner ako Petru Vlhovú. Livio Magoni. A potom, že sa história neopakuje.

Slovenská zajzdárka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Momentálne má však Petra aj iné, ako športové starosti. Problém jej robí koleno, ktoré si zranila počas zjazdu v Crans Montane. Konkrétne poškodená chrupavka, ktorú jej vyšetrili špecialisti vo Švajčiarsku. Lekári odporučili Vlhovej približne dvadsať dní oddychu. No Livio Magoni upresnil, že celá situácia by sa mala vyjasniť do víkendu, kedy je v talianskom La Thuile na programe super-G a záverečná kombinácia sezóny. O tom, aký je aktuálny stav Petry Vlhovej, aký bude jej program a priority do konca sezóny, sa Glob.sk porozprával s manažérom Petry Vlhovej Richardom Galovičom.

Richard Galovič, manažér slovenskej zjazdárky Petry Vlhovej. Zdroj TASR / Martin Baumann

Aká je aktuálna situácia ohľadne zdravotného stavu kolena Petry Vlhovej?

– Myslím, že primeraná záťaž, ktorú Petra v posledných týždňoch podstupuje, znamená aj záťaž na koleno. A to si vybralo svoju daň. Ideme na doraz od začiatku sezóny, keďže do nej Petra vstúpila bez optimálnej kondičnej prípravy, nakoľko v letných mesiacoch bojovala so zápalmi horných dýchacích ciest a prínosových dutín. Od začiatku sezóny tak všetci v tíme pracujú na 110 %, a preto je nevyhnutné, aby ostali plne koncentrovaní a vyvarovali sa chýb.

Zvládne záver sezóny bez artroskopie či iného operačného zákroku?

– Nemám oprávnenie hovoriť o detailoch. Pri Petrinom zdravotnom stave zo skúsenosti však viem, že pokiaľ nie je chrupavka roztrhnutá a nespôsobuje mechanické problémy v kĺbe, mohla by pomôcť terapia založená na jej injekčnom protizápalovom a vyživujúcom ošetrení.

Pôjde Petra do konca sezóny všetky technické a rýchlostné disciplíny?

– Presne takýto plán máme. Ísť všetko a snažiť sa podávať čo najlepšie výkony.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová oslavuje spolu so svojim tímom víťazstvo Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Aké sú vaše priority do konca sezóny – celkové poradie, malý glóbus za slalom či obrovský slalom?

– Nepracujem s tímom na dennej báze, predsezónne nastavenia však nedefinujú naše celoročné ciele a Livio sa snaží, aby všetko prebiehalo v reálnom čase “tu a teraz”. Je zbytočné robiť si plány. Ide o podanie čo najlepšieho výkonu vo všetkých pretekoch. Na konci sezóny to už niekto spočíta.

Je už zmluva medzi Ski Team Vlha a trénerom Liviom Magonim podpísaná?

– Podľa mojich sprostredkovaných informácii od Igora Vlhu, ktorý rokovania viedol, viem, že sú dohodnuté všetky náležitosti zmluvy a že zmluva bude zo strany Livia Magoniho podpísaná až po absolútnom ujasnení motivačného nastavenia Petry, spoločného zladenia sa so svojím maximalistickým trénerom. To, samozrejme, všetci považujeme za najdôležitejšiu prioritu ich ďalšieho napredovania. Ja v tomto ohľade nemám žiadne pochybnosti, že Petra by si priala čokoľvek iné, ako Livio. Myslím, že je dôležité už iba zladenie na forme, ako to dosiahnuť.

Rezonuje všeobecne diskutovaná téma koronovírusu vo vašom tábore a je aktuálna otázka absencie v najbližších pretekoch v La Thuile, či v ďalších strediskách?

– Samozrejme, veľmi podrobne sledujeme vývoj a robíme všetko pre to, aby náš tím bol v poriadku aj zdravotne.

Mohlo by vás zaujímať:,