Domáca Domáce Ekonomika Kauzy Top

EXKLUZÍVNE Ministerstvo financií uzavrelo 28-miliónovú zmluvu napriek stopke. Na krku má teraz súdny spor

Ladislav Kamenický Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Ministerstvo financií čelí v poslednom čase nemalým problémom. Najskôr financmajster Ladislav Kamenický tlačil na ostatných ministrov, aby si upratali vo svojich rezortoch a nepýtali si ďalšie peniaze. Potom chcel dieru v rozpočte plátať cez zvýšenú daň pre fajčiarov, na čo dostal stopku od predsedu SNS Andreja Danka. A napokon musel predsa len priznať, že sľub o vyrovnanom rozpočte splniť nevie. Niektoré prúsery si však ministerstvo spôsobilo samé. Podľa zistení Glob.sk Kamenického rezort má na krku od júna tohto roku žalobu zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Predmetom sporu je zmluva za 28 miliónov eur.

 

Pod komplikovaným názvom “Zmluva č. 2018/090 na zabezpečenie služieb typu SAP Product Support For Large Enterprises (PSLE) a služieb Premium Engagement (PE)” sa skrýva obstaranie softvérového vybavenia na riadenie procesov pre viacero štátnych inštitúcií. Na 161 stranách zmluvy sa okrem hodnoty zakázky dozvieme aj to, že zmluva má pokrývať potreby ministerstva financií, ministerstva školstva či ministerstva vnútra. Ministerstvo financií ju uzatvorilo so spoločnosťou SAP Slovensko, s.r.o.

Ministerstvo financií si prostredníctvom takéhoto centrálneho nákupu sľubovalo ušetrenie finančných prostriedkov. Faktom ale je, že zvolilo zvláštny postup pri obstarávaní. Zmluva, ktorú podpísal generálny tajomník služobného úradu ministerstva financií Albín Kotian, bola preto napadnutá zo strany ÚVO na súde. Úrad žiada zneplatnenie zmluvy medzi ministerstvom a firmou SAP Slovensko.

Podpis napriek kontrole

Ministerstvo financií 13.júna 2018 doručilo Úradu pre verejné obstarávanie oznámenie, že v tomto prípade postupujú bez vyhlásenia štandardnej transparentnej súťaže. Rezort zvolil formu obstarávania priamym rokovacím konaním a to s jediným subjektom – SAP Slovensko s.r.o. Úrad pre verejné obstarávanie sa rozhodol tento postup ministerstva preskúmať, o čom ich aj pred uzavretím zmluvy informoval.

Rozhodnutie o predbežnom opatrení ÚVO nadobudlo právoplatnosť 22.júna 2018, čo bol deň kedy bolo ministerstvu financií opatrenie doručené. Ministerstvo malo proces obstarávania a všetky úkony s ním spojené zastaviť a to až do doby, kedy kontrolóri vydajú nejaký verdikt. Napriek tomu, už o štyri dni neskôr, 26.júna 2018, ministerstvo financií zmluvu prostredníctvom Albína Kotiana so spoločnosťou SAP Slovensko podpísalo. Úrad pre verejné obstarávanie sa preto rozhodol konať a v júni 2019 podal žalobu o určenie jej neplatnosti. Podľa informácií Glob.sk súd doteraz nenariadil termín pojednávania, nakoľko zatiaľ vykonáva procesné úkony spojené s prípravou.

Úrad pre verejné obstarávanie voči rezortu financií koná vo viacerých prípadoch. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Financie rozhodne nešetria

Glob.sk v súvislosti so žalobou kontaktoval spoločnosť SAP. Česká centrála nás informovala, že otázky posunuli svojej PR agentúre na Slovensku. Odpovedí sme sa však ani po viac ako týždni nedočkali. ÚVO existenciu spomínaného sporu potvrdil. Odmietol ho však komentovať.

O stanovisko sme požiadali aj Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ktorý má mať vo svojej gescii na starosti obstarávanie softvéru pre štát. Ani on na otázky nereagoval.

V prípade zmluvy so SAP Slovakia s.r.o. pritom už ide o druhú softvérovú centrálnu zmluvu, s ktorou má ministerstvo financií problémy a ktorá nesie podpis Kotiana. Prvou je čudné, nehospodárne a podozrivé obstarávanie licencií Microsoftu, pri ktorom podľa našich zistení ministerstvo nehovorilo pravdu. Obstarávanie, ako sme informovali, ÚVO zastavil už druhý raz. Keby ministerstvo obstarávanie Microsoftu zrušilo, dokázalo by pritom okamžite ušetriť 48-miliónov eur zo svojho rozpočtu, čo je približne suma, akú žiadal šetriť od svojich kolegov na ich rezortoch.

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Zdroj: FOTO TASR – Pavol Zachar