Domáce Politika Spoločnosť Top

EXKLUZÍVNA SPOVEĎ DROBOVEJ: To, že nie som politička, je moja výhoda

Zdroj: FB/Gabriela Drobová

BRATISLAVA – Svojim rozhodnutím šokovala celé Slovensko. Myšlienkou, že pôjde do boja o prezidentský palác sa zaoberala rok. Radila sa aj so svojim bývalým manželom Jurajom Drobom – aktuálnym bratislavským županom. Je úspešná, mediálne známa a s politikou nemala nikdy nič spoločné. Napriek tomu sa rozhodla, že sa pokúsi získať verejnosť na svoju stranu. O tom, čo ju k tomu viedlo, prezradila v rozhovore pre Glob.sk riaditeľka Fashion TV Gabriela Drobová.

 

Slovensko ste šokovali svojim rozhodnutím, že sa chcete pokúsiť zabojovať o prezidentský palác. Ako k tomuto rozhodnutiu prišlo?

K rozhodnutiu prišlo tak, ako takmer vo všetkých dôležitých pracovných záležitostiach, ktoré som vo svojom živote mala. Intuitívne a spontánne.

Kedy ste začali o kandidatúre premýšľať?

Je to  rok. Intenzívne som sa touto myšlienkou začala zaoberať približne pred dvoma mesiacmi. Rada by som však upozornila, že zatiaľ nejde o kandidatúru. Som v prvej fáze veľmi náročnej cesty. Teraz je mojou úlohou získať pätnásťtisíc podpisov a teda splniť zákonné povinnosti, aby som sa o post prezidenta mohla uchádzať.

Čo rozhodlo, že ste si povedali, idem do toho?

Rozhovory s  ľuďmi, ktorých  stretávam. Hlavne s tými, ktorí nežijú v Bratislave. Každý deň chodia do práce, niektorí majú aj viac zamestnaní, starajú sa o svoje rodiny a aj tak to nestačí. Veľmi ma ovplyvnili aj názory mladých ľudí. Nevedia sa s nikým stotožniť a preto politiku ignorujú, alebo rovno uvažujú o tom, že nezostanú na Slovensku. A určite je za tým aj moja charakterová črta. Som proaktívna a ľutujem to len to, čo som neurobila.

Nemáte žiadnu skúsenosť z politiky, nie je to trochu vysoká ambícia?

To, že nemám skúsenosti v politike považujem naopak za svoju výhodu. Chcem spájať a prispievať k tomu, aby sa hľadali riešenia. Tým, že nemám žiadne politické väzby, môžem túto úlohu vykonávať bez  predsudkov.

Ste známa v mediálnom priestore a šoubiznise, politika je však o niečom inom. Ako chcete presvedčiť ľudí, že na to máte?

Ak sa mi  podarí úspešne prvá fáza cesty, ktorou som sa vybrala a síce, že do dátumu, ktorý som si určila vyzbieram požadovaný počet podpisov pod petíciu, idem do fázy dva. Samozrejme všetko bude závisieť aj  od toho, kedy predseda Národnej rady SR vyhlási prezidentské voľby. Vtedy musím stihnúť zákonné povinnosti do 21 dní. Ďalšia fáza bude pozostávať z cestovania po Slovensku a z osobných kontaktov s čo najväčším počtom ľudí. Budem sa s nimi rozprávať a hlavne ich budem počúvať.  Chcem, aby spoznali aj iné stránky mojej osobnosti, nielen tú, ktorú poznajú z médií.

Váš partner Karol Ruman toto prostredie pozná. Ako prijal vaše rozhodnutie?

Povedal, že ako môj partner  ma v mojom odhodlaní podporí.

Neobávate sa, že budú jeho osobu a jeho minulosť spájať odteraz s vašim menom, čo vám na konci dňa poškodí?

Sme spolu osem rokov, takže prepojení sme tak či tak. Rozhodla som nezávisle na ňom a samozrejme, že som si vedomá všetkých konsekvencií a aj toho, že nie každý bude môjmu rozhodnutiu tlieskať.  Kandidujem sama za seba ako fyzická osoba a nemyslím si, že by sa moja kandidatúra mala s kýmkoľvek spájať. A ako povedala ikonická Gabrielle Coco Chanel : Úspech dosahujú tí, ktorí vedia, že pády sú jeho nevyhnutnou súčasťou.

Takýto krok znamená stratu súkromia, ste na to pripravená?

Čiastočnú stratu súkromia zažívam už niekoľko rokov, keďže sa pohybujem v mediálnom svete.

Radili ste sa o svojom rozhodnutí so svojim bývalým manželom Jurajom Drobom?

Áno. S Jurajom máme veľmi dobrý vzťah a jeho názory si vážim. Bol v prvej desiatke mojich blízkych, ktorým som to oznámila osobne, pretože ma zaujímala ich prvá reakcia.

Čo vám na to povedal?

Povedal mi, že ak to cítim, mám ísť do toho. On však sľúbil  podporu inému kandidátovi.

Glob.sk našiel, že už máte otvorený transparentný účet. Kto bude financovať vašu kampaň?

Prvú fázu  budem financovať  z vlastných zdrojov.  Transparentný účet som si otvorila, pretože chcem vyzvať ľudí, ktorí mi veria, aby mi na kampaň prispeli a bola som  kanditátom s absolútne prehľadným financovaním. A je jedno, koľko pošlú. Môže to byť pokojne aj  EURO. Ak sa mi nepodarí zmobilizovať dostatočné množstvo ľudí, ktorí ma podporia finančne a podpismi pod petíciou, všetky peniaze, ktoré na transparentný účet prídu, vrátim odosielateľom.

Kedy začnete zbierať podpisy, potrebujete ich až 15-tisíc?

So zberom podpisov som už začala.

Rozhovor pre Glob.sk poskytla Gabriela Drobová prostredníctvom mailovej komunikácie.