Domáce Top

Exekučná amnestia z dielne ministerstva spravodlivosti staré dlhy nezaplatí

Ústavný súd, Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA – Ministerstvo spravodlivosti SR zvažuje pri takzvanej exekučnej amnestii dopadové štúdie. Šéf rezortu Gábor Gál (Most-Híd) priznal, že niektorí veritelia avizovali podania na Ústavný súd SR a tak ministerstvo v súčasnosti vypracúva novelu, aby sa týmto podaniam vyhlo.

Na Slovensku je približne 3,7 milióna exekučných spisov, pričom približne štvrtina z nich je staršia ako päť rokov. Exekučná amnestia má práve staré spisy zastaviť s tým, že veritelia môžu vymáhať svoje pohľadávky novými podaniami. Nie je zatiaľ známe, či novelu predstavia ešte v priebehu septembra tohto roka.

Tému takzvanej exekučnej amnestie predstavila ešte Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá však hovorila o inom variante, ktorým chcela exekúcie nielen dočasne zastaviť, ale prispieť k ich definitívnemu ukončeniu. Gál však ešte v máji tohto roka uviedol, že takáto verzia nebude priechodná v súčasnej vládnej koalícii. V prípade zastavenia exekúcií by mal odmenu pre exekútora financovať priamo rezort spravodlivosti, respektíve štát.

“O takzvanej exekučnej amnestii rokujeme. Musíme zvážiť dopadové štúdie, pretože niektorí avizovali, že túto novelu napadnú na Ústavnom súde SR a chceme sa vyhnúť týmto problémom,” povedal Gál. “V súčasnosti sa dá povedať, že pracujeme na detailoch a novelu dokončujeme,” doplnil minister. Ministerstvo spravodlivosti SR pri tomto zákone, ktorý zastaví staré exekúcie vypracovalo prípadové štúdie. To znamená, že samotný zákon bol aplikovaný na konkrétne prípady.

Pôvodne zvažovalo ministerstvo ešte pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd) inú verziu novej legislatívy, ktorá by nielen zastavila exekúcie, ale aj zaplatila časť starých dlhov. Nový minister Gábor Gál (Most-Híd) však potvrdil, že nová legislatíva zastaví iba staré konania, pričom veritelia môžu podať návrh na ďalšie konanie. Na Slovensku je v súčasnosti približne 3,7 milióna exekučných spisov, nový zákon by sa mal týkať približne jedného milióna z nich.

Rezort spravodlivosti okrem novej legislatívy pri exekúciách odporúča dlžníkom využiť takzvaný inštitút osobného bankrotu. Osobný bankrot využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci minulého roka. Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd. Počas siedmich mesiacov roka 2018 zaznamenalo Centrum právnej pomoci (CPP) vyše 62 tisíc kontaktov vo veci osobného bankrotu. Žiadosť o bankrot podalo 9 218 občanov a CPP podalo návrh na súd v 8 151 prípadoch. Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Inštitút využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci roka 2017.

Na súdoch po celom Slovensku je v súčasnosti približne 3,7 milióna exekučných spisov, z ktorých je približne jedna štvrtina staršia ako päť rokov. V prepočte by sa tak nová legislatíva mohla dotknúť takmer jedného milióna spisov.