Zahraničné

Eurovoľby sú vnímané ako príležitosť odovzdať protestný hlas, tvrdí britský minister

Damian Hinds - Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

LONDÝN – Nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu (EP) budú pre britskú vládnucu Konzervatívnu stranu “náročné”, pričom niektorí ľudia ich vnímajú ako “poslednú príležitosť na odovzdanie protestného hlasu”. Pre spravodajskú stanicu BBC to v nedeľu uviedol britský minister školstva Damian Hinds. 

“Nemyslím si, že by niekto pochyboval o tom, že pre nás (konzervatívcov) to budú náročné voľby… pre niektorých ľudí ide o poslednú príležitosť odovzdať protestný hlas,” povedal Hinds. Zároveň dodal, že voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa v Británii uskutočnia 23. mája, niektorí ľudia v istom zmysle vnímajú ako druhé referendum o brexite, teda vystúpení Británie z Európskej únie.

Podľa dvoch zverejnených prieskumu verejnej mienky – spoločností Opinium a ComRes – by novovzniknutá britská antieurópska Strana brexitu Nigela Faragea v nadchádzajúcich eurovoľbách skončila na prvom mieste – pred konzervatívcami britskej premiérky Theresy Mayovej, ako aj labouristami a liberálnymi demokratmi.

Keby Británia opustila EÚ 29. marca, ako to bolo naplánované, nezúčastnila by sa na voľbách do Európskeho parlamentu. Posledné voľby do europarlamentu, ktoré sa konali v roku 2014, vyhrala Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorej predsedal Nigel Farage. Druhé miesto získali labouristi a na treťom mieste skončili konzervatívci.