Politika Zahraničné

Eurovoľby sprevádzajú komplikácie, stovkám občanov krajín EÚ neumožnili voliť

Ilustračné foto - Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA – Voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa vo Veľkej Británii konajú už vo štvrtok, sprevádzajú v tejto krajine veľké komplikácie. Ako píše britský denník The Independent, volebné komisie odopierajú právo odvoliť stovkám občanov iných krajín Európskej únie (EÚ).

Odôvodnenia bývajú rôzne, najčastejšie však ide o problémy s formulárom “UC1”, ktorý podľa volebného zákona musí vypísať každý občan krajiny EÚ mimo Británie, ak chce voliť v tejto krajine. “Práve mi bolo odopreté právo voliť, napriek tomu, že som registrovaným občanom EÚ. Môj britský manžel dostal volebné lístky, no mne jednoducho povedali – ‘choďte voliť do svojej krajiny’,” popisuje svoju skúsenosť jedna z odmietnutých voličiek.

Podobnú skúsenosť mala aj učiteľka Emma Zürcher: “Žijem vo Veľkej Británii šesť rokov, platím dane, zapájam sa do dobrovoľníctva a učím vaše deti, ale nemôžem voliť,” povedala pre The Independent. Denník na základe informácií z rôznych častí krajiny usudzuje, že ide o veľmi rozšírený problém. “Je to šokujúce – ľuďom, ktorí dlhé roky žijú, pracujú a majú rodiny v tejto krajine, ukazujeme otvorené nepriateľstvo a upierame im ich demokratické práva,” zhodnotila situáciu Gina Miller, politická aktivistka bojujúca za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ.