Politika Top Zahraničné

Euroúradníci zarobia po novom roku mesačne toľko, čo Slovák v priemere za rok a pol

Jean-Claude Juncker zarobí mesačne 32 700 eur. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Máte problém vyžiť z mesiaca na mesiac? Obraciate každý cent v ruke? Tak verte, že európski byrokrati toto riešiť rozhodne nemusia. A ešte si podobne ako naši poslanci prilepšia. Z tých platov sa vám zatočí hlava.

 

Európski úradníci, ako sú napríklad poslanci a ďalší vrcholní predstavitelia EÚ, si urobili krásne Vianoce. Ich platy a dôchodky sa im spätne k 1. júlu 2018 zvýšia o 1,7 percenta. 

K tomu všetkému treba prirátať ešte jednu novinku. Úradníkom s najvyššou platovou triedou 16 (generálni riaditelia Európskej komisie), ktorí dosiahli tretí stupeň z hľadiska odpracovaných rokov, prekročí mesačný základný plat (bez príplatkov) prvýkrát sumu 20-tisíc euro. Napísal to nemecký Bild, ktorý má príslušné tabuľky k dispozícii.

Vysvetlime si, ako to funguje. Platy sú rozdelené na 16 platových skupín. Po dvoch odpracovaných rokoch sa mzda zvyšuje o jeden stupeň. Z toho potom vychádza základný plat.

Mzdu vypočítava každoročne komplikovaným postupom štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Základom pri tom je vývoj platov v Únii a nárast životných nákladov v Belgicku a Luxembursku. V minulom roku predstavoval tento nárast 1,5 percenta.

Niekoľko konkrétnych príkladov:

Śéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker (61) a prezident Európskej rady Donald Tusk (61) zarobia aj s príplatkami 32 700 mesačne. Zvýšenie ich platu predstavuje 550 eur.

Platy šiestich viceprezidentov EK vrátane príplatkov narástli o 500 eur na 30 800 eur.

Každý eurokomisár zarobí aj s príplatkami o 400 eur viac. Príde si tak približne na 26 600 eur mesačne. Slovensko zastupuje v komisii Maroš Šefčovič.

Samozrejme každý eurokrat musí svoj plat zdaniť – avšak prostredníctvom dane EÚ. Každý generálny riaditeľ EÚ zaplatí daň zo mzdy vo výške 25 percent.