Domáce Politika Top

Európsky súd zamietol našu žalobu o kvótach. Čo na to Fico?

BRATISLAVA – Slovensko plne rešpektuje rozsudok Súdneho dvora EÚ, ktorý dnes zamietol žalobu SR aj Maďarska proti rozhodnutiu o kvótach, vyhlásil na tlačovej besede premiér Robert Fico. Súdny dvor svojím rozhodnutím povedal, že má iný právny názor ako Slovensko.

Išlo podľa neho o tzv. nelegislatívny akt a rada mohla postupovať pri rozhodnutí o kvótach tak, ako sa rozhodla, teda, že nebolo potrebné konzultovať to s európskym parlamentom, prijať to na úrovni rady a že nebolo potrebné jednomyseľné rozhodnutie, vysvetlil premiér.

Nehrozia nám postihy

Zdôraznil, že na základe dnešného rozhodnutia súdu nám nehrozia žiadne postihy. Ide o konečné rozhodnutie, nie je možne podať opravný prostriedok. Fico ďalej vyhlásil, že na politickom postoji ku kvótam a migrantom sa nič nemení a Slovensko naďalej odmieta systém povinných kvót. Solidarita by mala byť vyjadrená inak ako povinným prijímaním migrantov, konštatoval.

Premiér Fico ešte dodal, že je evidentné, že spôsob prijímania rozhodnutí, tak ako sa to udialo v septembri 2015 na rade ministrov vnútra, bol politicky veľmi nesprávne a vyoral hlbokú brázdu medzi členskými štátmi únie. Verí, že pri prijímaní vážnych citlivých rozhodnutí týkajúcich sa migrácie sa tento mechanizmus už nikdy nepoužije.

Realita vraj ukázala, že systém nefunguje

Minister vnútra Robert Kaliňák zdôraznil, že realita ukázala, že systém povinných kvót nefunguje. Nie je to funkčná forma solidarity medzi európskymi krajinami. Náš postoj, teda tvrdé stráženie vonkajších hraníc, sa ukázal ako správny, dodal.

Formy efektívnej solidarity, ktoré navrhlo a realizovalo Slovensko sa ukázali ako dobré a funkčné. Naopak, po dvoch rokoch účinnosti systému povinných kvót je prerozdelených len približne 16 percent migrantov, uviedol. Premiér v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutie o kvótach platí do 26. septembra.

Musí vzniknúť dohoda

Žiadne nové riešenie na vysporiadanie sa s problémom prijaté nebolo. Podľa Fica sa Európska únia musí na niečom dohodnúť. Slovensko chce byť solidárne, ale nikto nás nemôže nútiť robiť veci, o ktorých si myslíme, že sú nesprávne a nefungujú, vyhlási Fico.

„Sme pripravení prejaviť takú solidaritu, akú nám umožňuje náš štátny rozpočet a technické možnosti,“ vyhlásil. Slovensko ponúklo peniaze na vonkajšiu ochranu hraníc, a tiež ľudí a techniku. To je aj podľa ministra vnútra Kaliňáka najefektívnejší spôsob boja s nelegálnou migráciou. Za najväčší kameň úrazu označil návratovú politiku.

Rozhodnutie súdu Európskej únie

O rozhodnutí súdu dnes hovorili ministri aj na zasadnutí kabinetu a premiér teda prezentoval názor celej vlády. Súdny dvor Európskej únie (EÚ) dnes zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii. Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.

Žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu. Súdny dvor okrem iného konštatoval, že rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom a na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.

Foto: SITA