Politika Zahraničné

Európski socialisti potvrdili Timmermansa ako hlavného kandidáta do volieb do EP

LISABON – Strana európskych socialistov (PES) v sobotu na zjazde v Lisabone potvrdila Holanďana Fransa Timmermansa ako lídra svojej kandidátky pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) a kandidáta na post predsedu Európskej komisie (EK), informovala agentúra DPA.

Timmermans, ktorý zastáva funkciu prvého podpredsedu Európskej komisie, by chcel byť nástupcom jej súčasného predsedu Jeana-Clauda Junckera. Luxemburský politik je na čele EK od roku 2014.

Holanďanovým najväčším rivalom v boji o kreslo predsedu bude nemecký konzervatívny politik Manfred Weber, ktorý je kandidátom Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS).

“Je to o voľbe medzi Manfredom Weberom z Bavorska a Fransom Timmermansom z Európy,” uviedol generálny tajomník PES Achim Post na piatkovom otvorení zjazdu strany v Lisabone. “Frans, spoliehame sa na teba a ty sa môžeš spoľahnúť na nás,” povedal.

O post šéfa EK chcel pôvodne zabojovať aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Slovenský eurokomisár sa však začiatkom novembra rozhodol podporiť Timmermansa ako jediného kandidáta strany.

Európske sociálnodemokratické a ľavicové strany budú v májových voľbách čeliť populistickým a krajne pravicovým stranám, ktorých popularita narastá, dodáva DPA.