Politika Zahraničné

Európske veľmoci odmietajú ultimáta Iránu týkajúce sa jadrovej dohody

Jadrovú dohodu s Iránom treba zachrániť, tvrdí Macron. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BERLÍN – Európske veľmoci vo štvrtok uviedli, že stále podporujú historickú jadrovú dohodu s Iránom, ale odmietajú “ultimáta” Teheránu, za ktorých je ochotný udržať ju v platnosti.

 

“Odmietame akékoľvek ultimáta a plnenie iránskych záväzkov týkajúcich sa jadrovej dohody zhodnotíme na základe krokov Iránu,” uviedli vo vyhlásení šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová a ministri zahraničných vecí Británie, Francúzska a Nemecka. Ide o historickú jadrovú dohodu z roku 2015, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že jadrovú dohodu s Iránom treba zachrániť. Zdôraznil, že signatári dohody by mali urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zaistili, že Teherán ju bude rešpektovať. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Macron povedal novinárom, že “Irán musí ostať súčasťou tejto dohody a my musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme zaručili, že aj ostane”.

Francúzsky líder pred summitom Európskej únie v Rumunsku ocenil historickú dohodu z roku 2015, ktorá mala za cieľ zastaviť plány Iránu vyvinúť jadrové zbrane, a označil ju za “dobrú dohodu”.

Dodal však, že dohoda by mala byť doplnená ďalšími paktmi, ktoré by mali pod kontrolou vývoj rakiet v Iráne a tiež možnú destabilizujúcu úlohu tejto krajiny na Blízkom východe.

Macron v čase vyostrenej rétoriky zaznievajúcej v posledných dňoch z Teheránu a Washingtonu vyzval signatárov, aby sa “nenechali vtiahnuť do žiadneho stupňovania” sporu, ale “strážili našu kolektívnu bezpečnosť”.

Irán v stredu oznámil, že prestal rešpektovať obmedzenia vo svojich jadrových aktivitách, stanovené v roku 2015 dohodou s mocnosťami, a že sa nebude obmedzovať dovtedy, kým veľmoci nenájdu spôsob, ako obísť obnovené sankcie Spojených štátov na Irán.

Iránsky prezident Hasan Rúhání spresnil, že Teherán čiastočne odstúpil od jadrovej dohody dosiahnutej v roku 2015.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v súlade s rozhodnutím Najvyššej rady národnej bezpečnosti už ostatným signatárom dohody oznámilo, že Teherán nebude rešpektovať obmedzenia týkajúce sa obohacovania uránu a zásob ťažkej vody.

Rada bezpečnosti uviedla, že dané opatrenie je nevyhnutné pre “zabezpečenie práv krajiny a navrátenie rovnováhy” po tom, ako Washington presne pred rokom, 8. mája 2018, odstúpil od jadrovej dohody a uvalil na Irán nové sankcie. Tie znamenajú pre jeho ekonomiku tvrdý úder.

O rozhodnutí prezident Rúhání listom upovedomil veľvyslancov krajín, ktoré dodržiavali jadrovú dohodu – Číny, Francúzska, Nemecka, Ruska a Spojeného kráľovstva. Tieto krajiny po jednostrannom stiahnutí sa Spojených štátov z dohody pred rokom dodržiavali jej ustanovenia – vrátane zrušenia sankcií.