Domáce Politika Top

Európska únia musí čeliť súčasným výzvam spoločne, tvrdí Maňka

Maňka

BRATISLAVA – Európska únia podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) musí čeliť súčasným výzvam spoločne, jednotlivo by to krajiny nezvládli. Ako povedal, EÚ čelí v súčasnosti výzvam a problémom, globálnym aj domácim, ako sú migrácia, terorizmus, regionálne konflikty, protekcionizmus a sociálne a ekonomické nerovnosti.

„Keby sme postupovali jednotlivo, nezvládli by sme to a globálna dynamika by nás vytlačila na okraj. Ťahať za jeden povraz je naša najlepšia šanca, ako chrániť naše spoločné záujmy a hodnoty,“ zdôraznil Maňka. O budúcnosti EÚ a úlohe národných parlamentov rokovali v pondelok v Bratislave predsedovia národných parlamentov a predseda Európskeho parlamentu. Spolupráca národných parlamentov s Európskym parlamentom je podľa Maňku, ktorý zastupoval v druhej polovici bratislavského sumitu predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, pre obyvateľov EÚ kľúčová pri hľadaní spoločných riešení lepšej budúcnosti, či v krízových situáciách.

„K obyvateľom EÚ sa často dostávajú skreslené informácie, ktoré pramenia aj z rozdielnej úrovne informovanosti medzi národnými a európskymi politikmi. Takýto stav nahráva populistom, ktorých je aj na Slovensku dosť. Zavzdušnení ľudia si pod vplyvom nepravdivých informácií vytvárajú názor, ktorý je veľmi vzdialený od reality. Úzka spolupráca národných a európskych politikov je tou najlepšou cestou k lepšej budúcnosti našich obyvateľov,“ vyhlásil Maňka.

Čím lepšie, otvorenejšie a pravdivejšie informácie budú naši občania mať, tým viac budeme podľa europoslanca schopní čeliť nárastu extrémizmu a populizmu. Upozornil, že populistické a extrémistické tendencie a spôsoby sú prítomné v Európe už niekoľko desaťročí. „Len relatívne nedávno začali ťažiť z viacerých otázok ako napríklad hospodárska a finančná kríza, otázky migrácie, bezpečnostné riziká, nízky stupeň porozumenia politických a rozhodovacích procesov na európskej úrovni, skreslené informácie, nedostatok dôvery v inštitúcie a politikov,“ konštatoval s tým, že len maximálna otvorenosť, transparentnosť a informovanosť môže ľudí presvedčiť a získať pre najlepšie riešenia.

Maňka upozornil, že niektoré parlamenty zdôrazňujú, že tvorba zákonov, smerníc a nariadení by mala byť vnímaná ako „výkladná skriňa“ spoločnosti, ktorá nielen odráža názory obyvateľov, ale aj zabezpečuje dôstojnú a dobre informovanú parlamentnú diskusiu. „Niektoré parlamenty prijali také pozmeňujúce a doplňujúce návrhy svojich rokovacích poriadkov a etických kódexov poslancov, ktoré priniesli jednoznačné procesné pravidlá a riešili narúšanie poriadku počas schôdzí parlamentu a jeho výborov,“ povedal.

Podľa Maňku sa treba zaoberať aj informačnými médiami. „Pod rúškom anonymity na sociálnych sieťach sú často len provokácie, falošné informácie, za ktorými sú často schovaní populisti a extrémisti. Sloboda prejavu je týmto podkopaná,“ zdôraznil. Cesta podľa europoslanca vedie cez priehľadné postupy a boju proti neznalosti.