Politika Zahraničné

Európska komisia zažaluje Maďarsko na Súdnom dvore EÚ za protimigračný zákon

Ilustračná fotografia: SITA/AP

BUDAPEŠŤ – Európska komisia (EK) zverejnila vo štvrtok rozhodnutie žalovať Maďarsko na Súdnom dvore Európskej únie pre balík protimigračných zákonov známy pod označením “Zastavme Sorosa”, ktorým Maďarsko kriminalizuje pomoc žiadateľom o azyl a obmedzuje právo žiadať o štatút utečenca.

EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

Komisia iniciovala v tejto záležitosti právne konanie voči Maďarsku vlani 19. júla. Ďalším krokom je podanie žaloby.

Brusel sa tiež rozhodol zaslať Maďarsku výzvu týkajúcu sa neposkytnutia stravy odmietnutým žiadateľom o azyl, ktorí sú zadržiavaní v maďarských tranzitných zónach na hranici so Srbskom.

Maďarský kabinet vlani v decembri v liste adresovanom EK uviedol, že Maďarsko kritizované právne normy neodvolá. Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner vtedy uviedol, že uvedené normy chránia Maďarsko i Európu.

Poslanci maďarského parlamentu schválili 20. júna 2018 návrh balíka zákonov na potlačenie migrácie, podľa ktorých je možné napomáhanie a podporu ilegálneho prisťahovalectva trestne stíhať.

Neformálne označenie tohto balíka “Zastavme Sorosa” súvisí s americkým finančníkom a filantropom maďarského pôvodu Georgeom Sorosom, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie. Samotný Soros tieto obvinenia popiera.

Maďarská vláda je pripravená na súdny proces

Maďarská vláda je pripravená na súdny proces v spore s Európskou komisiou (EK) na Súdnom dvore Európskej únie. Podľa spravodajského servera 24.hu to vyhlásil vo štvrtok v Budapešti hovorca vlády István Hollik, podľa ktorého kabinet aj naďalej trvá na zachovaní protimigračného balíka zákonov.

Hollik na tlačovej konferencii zdôraznil, že uvedený protimigračný balík zákonov i novela ústavy zakazujúca usadzovanie migrantov slúžia záujmom občanov Maďarska, ktorí svoj odmietavý postoj k prisťahovalectvu dali jednoznačne najavo v referende i vo voľbách do národného i Európskeho parlamentu.