Domáce Spoločnosť

Europoslanci by sa mali viac zaujímať o životné prostredie. Slovákov trápi najmä množstvo odpadu

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Európsky parlament by sa mal zaoberať najmä klimatickými zmenami. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra, ktorý uskutočnila agentúra Kantar. Oslovených bolo 27 607 respondentov zo všetkých členských štátov EÚ. Podľa Slovákov je však najväčším problémom narastajúce množstvo odpadu. Väčšina slovenských respondentov si tiež myslí, že klimatické protesty povedú k opatreniam na európskej úrovni.

 

Celkovo až 32 percent Európanov pokladá boj proti klimatickým zmenám a ochranu životného prostredia za hlavnú tému, ktorou by sa mali zaoberať europoslanci. Medzi priority túto tému zaradilo aj 25 percent Slovákov. Životné prostredie najviac zmieňujú občania z jedenástich krajín, najmä Švédska (62%), Dánska (50%) a Holandska (46%). Prieskum zisťoval, ktoré problémy v tejto oblasti ľudí najviac znepokojujú. Pre absolútnu väčšinu Európanov (52%) sú to klimatické zmeny, následne znečistenie ovzdušia (35%) a znečistenie morí (31%). Slovákov naopak najviac trápi narastajúce množstvo odpadu (40%), znečistenie ovzdušia (36%), odlesňovanie (34%) a znečistenie riek a jazier (30%).

Počas minulého roka protesty mladých zmobilizovali milióny ľudí v EÚ aj na celom svete. Podľa Eurobarometra si takmer 6 z 10 Európanov myslí, že tieto protesty majú priamy dopad na politiku na národnej aj európskej úrovni. Väčšina je presvedčená, že tieto protesty povedú k politickým opatreniam na úrovni EÚ. Mysli si to najmä Íri (74%) a Švédi (71%), no podobne premýšľa aj 63 percent Slovákov. Pesimistickejší sú Česi (42%) a Briti (47%). Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli (S&D), ktorý sa v pondelok 2. decembra zúčastní klimatickej konferencie COP25 v Madride vyhlásil, že tento prieskum jasne ukazuje, že Európania očakávajú od EÚ konkrétne činy v boji proti klimatickým zmenám. „Včera schválil Európsky parlament uznesenie, ktoré vyhlasuje stav klimatickej núdze v Európe aj vo svete. Načúvame našim občanom a tlačíme na to, aby sa prešlo od slov ku skutkom,“ dodal.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok 28. novembra v Štrasburgu odhlasovali na návrh liberálnej frakcie (Renew) vyhlásenie stavu klimatickej núdze v Európe. Za uznesenie hlasovalo 429 europoslancov, 225 bolo proti a 19 sa zdržalo.