Politika Zahraničné

Európe dávame na záchranu jadrovej dohody ďalšie dva mesiace, varoval Rúhání

Európe dávame na záchranu jadrovej dohody ďalšie dva mesiace, varoval Rúhání. Zdroj: TASR/AP

TEHERÁN – Iránsky prezident Hasan Rúhání dal v stredu európskym mocnostiam ďalšie dva mesiace na záchranu viacstrannej medzinárodnej jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 s Iránom podpísalo päť svetových mocností.

 

Zároveň však varoval, že Teherán sa aj naďalej pripravuje na ďalšie výrazné porušenie záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody, ktoré bude mať “mimoriadne následky”, píše agentúra Reuters.

“Myslím si, že je nepravdepodobné, že výsledky s Európu dosiahneme do dneška alebo zajtrajška… Európa bude mať ďalšie dva mesiace na splnenie svojich záväzkov,” povedal podľa štátnej televízie prezident Rúhání.

Upozornil však, že Irán plánuje ďalšie porušenie obmedzení vyplývajúcich z dohody, ako aj urýchlenie svojich jadrových aktivít, dodal.

Podľa vyhlásenia prezidenta, ktoré zverejnila oficiálna webová stránka jeho úradu, Irán do dvoch dní oznámi nový krok, ktorým ešte viac obmedzí dodržiavanie dohody, píše agentúra AFP.

“Nemyslím si… že dosiahneme dohodu, takže podnikneme tretí krok a detaily oznámime dnes alebo zajtra,” povedal.

Tento tretí krok bude podľa neho “najdôležitejší a bude mať mimoriadne následky”.

Ďalší z vysokopostavených predstaviteľov vlády vyhlásil, že Európa musí poskytnúť Iránu úver v hodnote 15 miliárd dolárov. Úverový návrh Francúzska, o ktorom sa diskutovalo na nedávnych rokovaniach v Paríži, má podľa neho kompenzovať straty Iránu na obchode s ropou po amerických sankciách.

Námestník ministerstva zahraničných vecí Abbás Arakčí sa v takomto duchu vyjadril po niekoľkodňovom úsilí Iránu presvedčiť partnerov z Európy, aby mu pomohli s predajom ropy do zahraničia.

“Náš návrat k úplnej implementácii jadrovej dohody podlieha prijatiu 15 miliárd dolárov počas štvormesačného obdobia, inak bude proces znižovania iránskych záväzkov pokračovať,” povedal Arakčí podľa iránskej polooficiálnej tlačovej agentúry Fars.

Spojené štáty uvalili od vlaňajška na Teherán už niekoľko sérií sankcií po tom, ako prezident USA Donald Trump oznámil jednostranné odstúpenie od zmienenej jadrovej dohody. Sankcie zasiahli iránsky ropný priemysel a výrazne poškodili ekonomike krajiny.