Zahraničné Domáce Politika Top

Europarlament môžu obsadiť extrémisti a nacionalisti. Aj tí zo Slovenska

Zasadnutie europarlamentu v Štrasburgu. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA- Na Slovensku zatiaľ ostávajú v tieni tých prezidentských, no niektoré politické strany už svoje kandidátky predstavili. Slovákov čakajú tento rok aj voľby do Európskeho parlamentu. Celá únia si bude vyberať svojich zástupcov medzi 23 až 26.májom – teda už o štyri mesiace. Kampaň sa ešte nerozbehla najmä preto, že voľby do europarlamentu ostávajú na okraji voličského záujmu. V roku 2014 sa ich u nás zúčastnilo len 17% oprávnených voličov, čo bol zároveň najnižší počet v celej Európskej únii. Nízka účasť aj nízke náklady na kampaň zo strany politických subjektov tak nahrávajú tým najhlasnejším, najextrémnejším a najpopulistickejším.

Podľa prognózy Poll of Polls je možné, že sa na základe súčasných preferencií dostane do europarlamentu aj jeden až dvaja predstavitelia ĽSNS. Na ich kandidátke sa objaví ako nezávislý aj bývalý sudca Miroslav Radačovský, ktorý sa zviditeľnil svojimi výrokmi ešte v talári v kauze pozemkov prezidenta Andreja Kisku.

V akej frakcii v rámci Európskeho parlamentu by kotlebovci v prípade úspechu skončili, nie je jasné. Pokiaľ nechcú ostať ako nezaradení, strany s ich typom politiky sa zoskupujú buď v ENF (Europe of Nations and Freedom) alebo EFDD (Europe of Freedom and Direct Democracy). Obe zoskupenia dávajú dôraz na suverenitu národných štátov a spájajú v svojich radoch strany príbuzného charakteru k tej kotlebovskej.

Za Nemecko napríklad v europarlamente zasadne možno až 13 poslancov z protiimigrantskej strany AfD, ktorá má problém s viacerými prejavmi neonacizmu vo svojich radoch. Ráta sa s tým, že poslanci AfD skončia vo frakcii EFDD. Tam by mala skončiť aj Slovenská národná strana (SNS), ktorá by podľa Poll of polls mohla získať v Bruseli jedno kreslo. Lídrom jej eurokandidátky je Jaroslav Paška, ktorý si túto funkciu vyskúšal už v minulosti.

Jaroslav Paška (SNS) ešte ako europoslanec. Zdroj: archív

Kotlebovcom a SNS bude v europarlamente robiť spoločnosť okrem AfD aj predpokladaných 23 poslancov z Národného zhromaždenia Marine Le Pen. Napriek tomu, že strana opustila od pôvodných rasistických postojov, silný nacionalistický podtón jej ostal. Národný front posilní frakciu ENF.

Z Čiech môže putovať do ENF jeden poslanec za stranu Tomia Okamuru Sloboda a priama demokracia. Tá je považovaná za krajne pravicovú, rétorikou lavírujú medzi ľavicou aj pravicou, ich politika je podľa niektorých “politikou silných slov a rýchlych riešení”.

Tomio Okamura je Čech s japonskými koreňmi. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Z Talianska opäť do ENF poputuje kontroverzná Liga. Táto strana sa z proticirkevnej stala procirkevnou, zo strany eurooptimistickej na stranu euroskeptickú. Nacionalizmus a snaha o federalizáciu Talianska vedie k zmesi ľavicových a pravicových krokov, ktoré sa dajú opísať len ako populistické. Môže získať až 28 miest v europarlamente.

Rakúsko takisto do ENF pošle podľa odhadov až 5 poslancov FPÖ Christiana Stracheho. Ide o protiimigrantskú, euroskeptickú, extrémne pravicovú populistickú stranu.

Heinz-Christian Strache je šéfom rakúskej FPÖ. Zdroj: archív

K nárastu populistov a extrémistov v Európskom parlamente tak Slovensko neprispeje najväčšou mierou. Na druhú stranu sú dve kreslá z 14, ktoré má právo Slovensko obsadiť, nebezpečným ukazovateľom aj dovnútra krajiny. Extrémisti sa tak môžu stať pevnou súčasťou politického systému na Slovensku.

 

“Poll of polls” je nezávislým projektom so sídlom vo Viedni. Sleduje uverejnené preferencie politických strán naprieč celou Európskou úniou a porovnáva ich s volebnými výsledkom politických strán do europarlamentu v roku 2014. Na ich základe a v kombinácii s viacerými štatistickými metódami pripravuje prognózy možných výsledkov a odhady počtov získaných kresiel pre jednotlivé krajiny a ich strany pre voľby v roku 2019.