Zahraničné Domáce GPlus Top

Európa zažíva peklo. Vysoké teploty komplikujú už aj bežný život

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Po vlne chladnejšieho vzduchu prišlo na Slovensko opäť pravé leto. Vo viacerých okresoch Slovenska vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy pred horúčavami. Obozretné by mali byť najmä rizikové skupiny obyvateľstva, hrozí totiž zvýšený počet kolapsov. Kritická situácia je nielen na území Slovenska, ale aj v ostatných krajinách Európy. 

 

Cez víkend prišiel po týždni chladnejšieho počasia nad územie Slovenska teplý front, ktorý okrem vysokých teplôt priniesol aj sucho. Výnimkou bola jedine nedeľa, ktorá bola zamračená, veterná a chladná. Od začiatku týždňa sa však obyvatelia Slovenska zobúdzajú do teplého a slnečného rána, ktoré sprevádzajú tropické teploty. Stále však hrozia na celom území Slovenska búrky. 

Zdroj: SHMÚ

Počasie sa však viac-menej nezmení až do konca týždňa. Podľa meteorológov by malo pokračovať aj budúci týždeň, poväčšine hlásia teploty nad 30 stupňov Celzia. Z toho dôvodu vydal SHMÚ viaceré výstrahy pred teplom, najmä na západnom Slovensku. Konkrétne sa výstrahy týkajú celého Bratislavského kraja a časti Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Výstrahy vydali až do konca pracovného týždňa, ktoré sa postupne rozširujú aj na iné okresy. Tie platia každý deň od 13:00 do 18:00, čiže v časoch najväčších horúčav. V piatok už bude v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji výstraha druhého stupňa pred horúčavami, taktiež v časoch najväčších horúčav. “Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,” uvádza SHMÚ. Dodali, že kým dnes popoludní môžu teploty dosiahnuť do 33 stupňov Celzia, nasledujúce dni to môžu byť teploty aj nad 35 stupňov.

Zdroj: SHMÚ

Najlepšia je čistá voda

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sú vysoké vonkajšie teploty nebezpečným pre každého obyvateľa, nakoľko môžu spôsobiť prehriate organizmu a ďalšie zdravotné komplikácie. Najčastejšími sú malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty či nevoľnosť. Upozornili na to, že aj napriek tomu, že človek nepociťuje smäd, by mal dodržiavať pitný režim. “Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. V horúčavách treba obmedziť nápoje s obsahom cukru, chinínu, kávu i alkohol. Ideálna je obyčajná voda. Pite pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje,” radia odborníci. Dodali, že množstvo vody a potreba pitia nezávisí len od počasia, ale aj od vynaloženej fyzickej aktivity.

Podľa odborníkov je najlepším osviežením čistá voda. Zdroj: pixabay.com

Najmä u detí by sa malo dbať na to, aby pili pred, počas aj po fyzickej námahe. “Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti. U novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti, u batoľaťa 120 ml/kg , u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml/kg, v školskom veku 70 ml/kg, neskôr  sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti,” vysvetlili.

Pozor by si mali dať aj seniori

 Dôležité je dodržiavanie pitného režimu aj u seniorov, pretože ich organizmus obsahuje menej tekutín a orgány pracujú pomalšie. U nich sa odporúča dodržiavať pitný režim v dávke zhruba dva litre, ktoré by si mali rovnomerne rozložiť na celý deň. “Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol stav zhoršiť. Vo vyššom veku je dôležitý aj príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať priamo v nápoji. Mimoriadne vhodné sú nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré  je dobré zriediť vodou”. 

Pozor na úpal

Okrem pitného režime je rovnako dôležité, aby si človek chránil hlavu vhodnou pokrývkou, zabraňuje tak riziku vzniku úpalu. Ten sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy, zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. “Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, či majú deti pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a natrieť im pokožku ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.  Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu,” uviedli. Ľudia by nemali podceňovať ani oblečenie, ktoré by malo byť vzdušné, voľnejšieho strihu a svetlých farieb. Pozor by si mali dať na prechod z klimatizovaného prostredia do rozhorúčeného exteriéru. Ideálny rozdiel medzi teplotami by mal byť do siedmich stupňov. Ideálnym osviežením je aj navštívenie kúpaliska, či prírodného vodného toku. 

Ľudia by si mali dať potor na úpal. Dôležité je aj mať pokrývku na hlave. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ohrozená tour a elektráreň

Vysoké teploty však trápia aj iné krajiny v Európe. Takmer v celej Európe sú vydané výstrahy pred extrémnymi teplotami, najvyšší – tretí stupeň je vydaný v Belgicku. V prímorských krajinách ako Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko, či Španielsko je druhý stupeň. “Počasie je nebezpečné. Sú predpovedané nebezpečné meteorologické javy. Je dosť pravdepodobné, že nastanú materiálne škody, zranenia, či dokonca straty na životoch. Buďte veľmi ostražití a pravidelne sa podrobne informujte o očakávaných meteorologických podmienkach. Buďte si vedomí rizika, ktoré môže byť neodvratné. Dodržiavajte všetky pokyny vydané zodpovednými orgánmi,” píšu na stránke meteoalarm.eu.

Výstrahy sú takmer na celom území Európy. Zdroj: meteoalarm.com

Podľa BBC stredajšie horúčavy spôsobili problémy v Holandsku, Nemecku a Belgicku, kde padli niekoľkoročné rekordy. V Belgicku namerali takmer 40 stupňov Celzia, čo je najvyššia teplota od rekordu v roku 1833. Naopak, v Holandsku padli 75-ročné rekordy, keď namerali vyše 39 stupňov. Nový rekord padol aj v Nemecku, kde namerali 40,5 stupňa Celzia. Z dôvodu vysokých teplôt sa v Belgicku pokazil vlak Eurostar, v ktorom bolo uväznených 600 cestujúci po dobu niekoľkých hodín. Stalo sa to pri meste Halle, pričom časť vlaku zastavila v tuneli, kde bola tma, a časť stála na slnku. Eurostar uviedol, že porucha bola spôsobená nadzemným zdrojom napájania a odporučila ľuďom, aby v stredu podľa možnosti necestovali vlakom. Podľa francúzskych správ evidujú 5 úmrtí spojených s horúčavami. Podľa úradov majú v týchto krajinách pokračovať vysoké teploty aj dnes. Očakáva sa, že sa prekoná rekord v Paríži z roku 1947, kedy namerali 40,4 stupňa Celzia.

Podľa tlačovej agentúry AFP sa západná Európa piekla v novej vlne horúčav, ktoré lámali dlhoročné rekordy. Extrémne teploty si na vlastnej koži zažili aj cyklisti na pretekoch le Tour de France, ktorí sa s nimi museli popasovať na rovinatej 16. etape. Tá sa počas posledného týždňa koná na juhovýchode krajiny. Cyklistom boli po ruke vaničky s ľadom na nohy a dodatočné stanovištia s poskytovaním vody, aby sa všetci vyhli dehydratácii. 

Spaľujúce horúčavy si otestovali aj cyklisti na pretekoch le Tour de France. Zdroj: TASR / AP

Pre vysoké teploty sa francúzska atómová elektráreň pripravila na odstávku. Energetická spoločnosť EDF oznámila, že tento týždeň dočasne odstaví dva reaktory svojej atómovej elektrárne v obci Golfech v južnom departmáne Tarn-et-Garonne, aby obmedzila prehrievanie vody používanej na ochladzovanie reaktorov. Reaktor 2 odpojili v utorok večer a reaktor číslo 1 v stredu; oba zostanú mimo prevádzky do 30. júla. Francúzsko sa chystá na prudký nárast spotreby elektriny tento týždeň, ale príslušná štátna komisia v pondelok oznámila, že dodávky elektriny budú dostatočné.

Ľadové osvieženie pre zvieratá

Juhozápadné francúzske mesto Bordeaux zažilo najvyššiu teplotu od začiatku zaznamenávania, a to 41,2 stupňa Celzia. Prekonala tak predchádzajúci rekord 40,7 stupňa Celzia zaznamenaný v auguste 2003, oznámila meteorologická služba Météo-France. Meteorológovia predpovedali nové vysoké teploty v celom rade krajín vrátane Belgicka, Luxemburska, Nemecka a Holandska, kde sa má ortuť teplomerov vo štvrtok 25. júla prvýkrát vyšplhať na 40 stupňov Celzia. V ten istý deň má celkový teplotný rekord zaznamenať aj francúzske hlavné mesto Paríž, ktorého súčasný rekord 40,4 stupňa Celzia trvá už 70 rokov.

Služba Météo-France v súčasnosti vyhlásila oranžovú výstrahu pred počasím v rekordných 81 z 96 kontinentálnych francúzskych departmánov – táto výstraha znamená, že obyvatelia by si mali dávať mimoriadny pozor. Ide o druhý najvyšší z troch stupňov varovania pred nebezpečnými prejavmi počasia. Vláda zakázala z “ekonomických dôvodov” prevoz zvierat od 13.00 h do 18.00 h v tých oblastiach, kde platí výstraha pred horúčavami. Opatrovatelia v zoologických záhradách v Holandsku podávali smädným zvieratám potravu zamrznutú v ľade.

Zvieratá v zoologických záhradách dávajú potravu zmraziť. Zdroj: TASR/AP

Ohrození astmatici

Na rozdiel od spaľujúcich horúčav z konca júna, súčasná vlna horúceho vzduchu je najkrutejšia v častiach severnej Európy, kde ľudia vôbec nie sú zvyknutí na takéto teploty. V Británii, kde teploty môžu vo štvrtok prekročiť dosiaľ neprekonaný rekord 38,5 stupňa Celzia, úrady varovali chorých na astmu pred “toxickou kombináciou” horúčav, vlhkého vzduchu a narastajúceho znečistenia ovzdušia. Toto “môže byť extrémne nebezpečné pre 5,4 milióna ľudí v Británii s astmou, pretože počasie môže spustiť smrtiace záchvaty”, uviedol líder britskej výskumnej charitatívnej organizácie Asthma UK Andy Whittamore. V Holandsku, kde vo väčšine krajiny platil v utorok “oranžový kód”, vláda aktivovala svoj “národný plán pre horúčavy”. To znamená, že vydávala odporúčania pre nemocnice, domovy dôchodcov a dokonca pre obéznych ľudí.

Ľudia sa osviežujú vo fontánach, aj v rozprašovačoch vodnej hmly. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Vo francúzskom Bordeaux mnoho charít obvinilo miestnu prefektúru, že keď v máji a júli z opustených budov vysťahovala migrantov, “poslala vyše 300 ľudí na ulicu”. Vlna horúčav spôsobila aj úbytok a nedostatok vody v desiatkach regiónov po celom Francúzsku, pričom sucho prehlbuje obavy farmárov pestujúcich rôzne druhy plodín od zemiakov po hrozno. Vo východofrancúzskom pohorí Vogézy boli farmári nútení nechať svoje stáda dobytka pásť sa na pastvinách, ktoré sú v zime lyžiarskymi svahmi. Inak by svoje hospodárske zvieratá nenakŕmili.