Domáce Politika

Európa je symbolom mnohých slobôd. Potrebujeme však ísť ďalej, tvrdí prezidentka

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas stretnutia 24. júla 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži. Prezidentka SR Zuzana Čaputová pricestovala na dvojdňovú oficiálnu návštevu Francúzska. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Európska únia je pre Slovensko symbolom mnohých slobôd ako cestovanie, možnosť vzdelávať sa alebo pracovať. Na sociálnej sieti to pri príležitosti dnešnej návštevy Francúzska, pri ktorej sa stretla aj s prezidentom Emmanuelom Macronom napísala prezidentka Zuzana Čaputová. “Dnes však potrebujeme ísť o krok ďalej a usilovať sa, aby sa EÚ stala aj symbolom ekonomickej a sociálnej istoty, aby aj naši občania mali tieto slobody podporené rovnakými podmienkami a istotami, aké majú občania iných krajín EÚ, najmä v sociálnom zabezpečení, dôchodkovom zabezpečení alebo sociálnej ochrane v prípade straty zamestnania,” uviedla prezidentka.

 

Podľa Čaputovej napriek tomu, že s ostatnými členskými štátmi tvoríme jedno spoločenstvo už 15 rokov, v istých ohľadoch môžeme stále vnímať delenie na západ a východ. Slovensko však podľa nej už nie je novou členskou krajinou. “Sme suverénnou krajinou, ktorá má svoje jasné zahraničnopolitické smerovanie a sme pripravení budovať na tejto ceste aj partnerstvá, ktoré budú presahovať náš geografický región. Lebo som presvedčená, že cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, ale v spolupráci štátov, ktoré hľadajú spoločné riešenia pre všetkých,” zdôraznila. Dodala, že pre spoločný úspech bude veľmi dôležité, aby sme si dokázali vzájomne rozumieť a spolupracovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová od nástupu do funkcie v rámci pracovných ciest rokovala už s prezidentmi krajín V4 – teda Česka, Maďarska a Poľska a predstaviteľmi EÚ a NATO.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron a prezidentka SR Zuzana Čaputová si podávajú ruky počas stretnutia 24. júla 2019 v Elyzejskom paláci v Paríži. Prezidentka SR Zuzana Čaputová pricestovala na dvojdňovú oficiálnu návštevu Francúzska. Zdroj:  TASR / Martin Baumann