Zahraničné Politika

Európa je pripravená posilniť vzťahy a partnerstvo s Afrikou

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – EÚ je pripravená podporovať úsilie afrických krajín v oblasti mieru a bezpečnosti, dobrej správy vecí verejných a presadzovania ľudských práv. Uvádza sa v piatkových záveroch dvojdňového summit EÚ v Bruseli, v časti venovanej zahraničným vzťahom Únie. Závery upozornili aj na situáciu v Bielorusku, provokácie Turecka v Stredomorí a ruské rozhodnutie stiahnuť sa z konzultácií o tragédii letu MH17.

 

Závery naznačili, že EÚ pripisuje vysokú prioritu posilneniu svojich strategických vzťahov s Afrikou a partnerstva s Africkou úniou. Afrika je podľa tohto dokumentu prirodzeným partnerom pre EÚ a meniaca sa globálna situácia a mnohé výzvy, ktorým čelia oba kontinenty, podčiarkuje dôležitosť prehĺbenia vzájomných politických vzťahov a spolupráce vo všetkých oblastiach.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, vrátane vývoja vakcín a ich distribúcie, sa Európska rada zaviazala posilniť podporu EÚ pre systémy zdravotníctva afrických krajín. EÚ sa tiež zaviazala, že v rámci riešenia vplyvov pandémie bude pokračovať v úsilí o medzinárodné oddlženie afrických krajín. Viac by sa o tejto záležitosti malo hovoriť na pripravovanom summite EÚ – Africká únia v decembri tohto roka.

Podľa prijatého dokumentu EÚ je pre Afriku najväčším obchodným, investičným a rozvojovým partnerom, na čom chcú obe strany ďalej stavať, a Únia má záujem súbežne s vlastnou zelenou a digitálnou transformáciou rozširovať aj svoje hospodárske partnerstvo s Afrikou. Za týmto účelom EÚ pripravuje viacsektorový, viacúrovňový a mnohostranný investičný program.

Lídri EÚ sa zhodli v názore, že dlhodobý mier, bezpečnosť a stabilita v Afrike sú ich spoločným cieľom, a preto je Únia aj naďalej pripravená podporovať úsilie Afriky v oblasti mieru a bezpečnosti, dobrej správy vecí verejných a presadzovania ľudských práv. EÚ má záujem zapojiť afrických partnerov do riešenia mobility a všetkých aspektov migrácie vrátane legálnej migrácie, boja proti nelegálnej migrácii, readmisie a boja proti prevádzačstvu.

Šéfovia štátov a vlád vyjadrili v Bruseli solidaritu s Litvou a Poľskom v súvislosti s odvetnými opatreniami Bieloruska, ktoré nasledovali po zavedení cielených sankcií zo strany EÚ, a spoločne odsúdili pokračujúce násilie bieloruských represívnych zložiek voči pokojným demonštrantom.

Európska rada zároveň vyzvala Ruskú federáciu, aby pokračovala v trojstranných rokovaniach s Austráliou a Holandskom, pokiaľ ide o tragický let MH17. Lídri EÚ upozornili, že po viac ako šiestich rokoch od zostrelenia lietadla malajzijských aerolínií nad východnou Ukrajinou si 298 obetí tohto tragického incidentu a ich príbuzní a pozostalí zaslúžia spravodlivosť. Rusko vo štvrtok naznačilo, že trojstranné konzultácie s Austráliou a Holandskom opustí.

Zo summitu predčasne odišla aj fínska premiérka, ide do izolácie

Fínska premiérka Sanna Marinová predčasne odchádza zo summitu EÚ a z preventívnych dôvodov ide do izolácie. Urobila tak po tom, ako prišla do kontaktu s fínskym zákonodarcom, ktorý mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Marinová v tejto súvislosti požiadala švédskeho predsedu vlády Stefana Löfvena, aby na pokračujúcom summite v Bruseli zastupoval aj Fínsko.

Zo summitu EÚ odišla vo štvrtok predčasne aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Do samoizolácie sa rozhodla odísť po tom, čo sa dozvedela, že člen jej tímu mal pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Šéfka EK sa dočasne stiahla do karantény už aj minulý týždeň, keď prišla do kontaktu s inou osobou infikovanou koronavírusom.

 

Fínska premiérka Sanna Marinová ide do izolácie. Zdroj: TASR / AP