Ekonomika Top

Euro vďaka finančným turbulenciám v Číne výrazne posilnilo

LONDÝN – Spoločná európska mena v pondelok oproti doláru stúpla na 6,5-mesačné maximum a japonský jen sa voči americkej mene vyšplhal najvyššie za tri mesiace. Investori totiž pre obavy zo spomalenia čínskej a globálnej ekonomiky predávali riskantnejšie aktíva a uchyľovali sa k menám, ktoré považujú za bezpečné útočiská. Euro posilnilo až na 1,1500 USD/EUR, čiže sa dostalo najvyššie od februára. Neskôr ustúpilo na 1,1480 USD/EUR, čo však stále znamenalo, že v porovnaní s predošlým obchodovacím dňom bolo vyššie o 0,8 %.

Oproti jenu dolár klesol o 1,3 % na 120,25 JPY/USD, čiže na najnižšiu úroveň od polovice mája. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných šiestich hlavných svetových mien, si odpísal 0,9 %. Investori, ktorí predpokladali, že centrálna banka USA v septembri zvýši úroky, totiž toto očakávanie odsunuli na neskôr.

Stredoeurópske meny v pondelok oproti euru oslabili na niekoľkomesačné minimá. Reagovali na to, že ázijské akciové trhy klesli pre obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky v dôsledku zhoršenia hospodárstva Číny. Poľský zlotý si do 14:16 SELČ odpísal 0,61 % a klesol na 4,243 PLN/EUR, maďarský forint oslabil o 0,38 % na 315,180 HUF/EUR a hodnota českej koruny sa znížila o 0,17 % na 27,065 CZK/EUR.