Zahraničné Spoločnosť

EÚ zatiaľ pre koronavírus v Taliansku neuvažuje o pozastavení Schengenu

Talianski vojaci s ochrannými rúškami na tvári hliadkujú pred gotickou katedrálou Duomo v Miláne v pondelok 24. februára 2020. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – V Taliansku zomrela už piata osoba infikovaná koronavírusom. Ide o 88-ročného muža, ktorý zomrel v talianskom regióne Lombardsko. Oznámil to v pondelok šéf úradu civilnej ochrany Angelo Borrelli, ktorého citovala agentúra DPA.

 

Úrady predtým informovali o úmrtí 84-ročného muža v nemocnici v severotalianskom meste Bergamo, ktoré sa nachádza takisto v Lombardsku. Regionálne úrady už v 11 mestách a dedinách vyhlásili karanténu v snahe zastaviť šírenie choroby spôsobovanej koronavírusom. V oblasti uviazlo približne 50.000 obyvateľov.

Nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Taliansku potvrdili lekárske testy už u 219 ľudí, pričom 167 z nich sa nachádzalo v Lombardsku, 27 v regióne Benátsko a 18 v regióne Emilia-Romagna, potvrdil Borrelli. Infikovaných hlásili aj z ďalších dvoch regiónov.

Taliansko má zatiaľ najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe.

EÚ zatiaľ  neuvažuje o pozastavení Schengenu

Európska únia zatiaľ nemá v úmysle pozastaviť voľné cestovanie v rámci schengenského priestoru. V pondelok to uviedla Európska komisia (EK) s odkazom na rozšírenie choroby COVID-19 na severe Talianska. Choroba je spôsobovaná vírusom SARS-CoV-2, ktorý sa do Európy rozšíril z Číny.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič spolu s eurokomisárkou pre zdravie Stellou Kyriakidisovou v pondelok pred zástupcami médií predstavili najnovší finančný balík EÚ v hodnote 232 miliónov eur, ktorý má pomôcť pri zastavení šírenia epidémie koronavírusu.

Na otázku, či po náraste počtu nakazených v Taliansku, ktoré už hlási päť obetí na životoch a vyše 200 infikovaných, nepristúpi EÚ k obnoveniu hraničných kontrol v celom schengenskom priestore, Lenarčič odpovedal, že “koordinované pozastavenie Schengenu” zatiaľ nie je v pláne. Zároveň však dodal, že eurokomisia pracuje na rôznych núdzových plánoch.

EK je v nepretržitom kontakte so všetkými členskými krajinami EÚ a pozorne sleduje vývoj situácie okolo šírenia koronavírusu.

Rakúsko v noci z nedele na pondelok pozastavilo na štyri hodiny vlakovú dopravu z Talianska cez Brennerský priesmyk.

Komisárka Kyriakidisová v tejto súvislosti dodala, že cestovné obmedzenia v schengenskom priestore – medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ – by mali byť “primerané a koordinované” a hlavne by mali byť založené na vedeckých dôkazoch. “Svetové zdravotnícka organizácia zatiaľ neodporučila zaviesť obmedzenia voči cestujúcim ani voči obchodu,” povedala Kyriakidisová pred novinármi.