Zahraničné

EÚ predĺžila sankcie voči Rusku za stav na Ukrajine

BRUSEL – Veľvyslanci 28 členských krajín Európskej únie sa dnes na pracovnom stretnutí v Bruseli dohodli na ďalšom šesťmesačnom predĺžení sankcií voči ukrajinským a ruským činiteľom, ktorí boli alebo sú zapojení do konfliktu na východnej Ukrajine. Informáciu potvrdil nemenovaný diplomat EÚ. Predĺžené sankcie voči týmto osobám by mali platiť do 15. marca 2016.

Ide o sankcie, ktorých cieľom je 149 ľudí a 37 obchodných spoločností. Medzi osobami na “čiernom zozname” EÚ sú politickí a vojenskí lídri proruských povstalcov, ako aj niekoľko členov ruskej vlády a osoby blízke ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Predmetom sankcií, ktoré mali pôvodne skončiť 15. septembra, je zmrazenie víz a majetku na celom území EÚ. Európska únia, Spojené štáty a Ukrajina obviňujú Moskvu z podpory proruských povstalcov, ktorí bojujú proti ukrajinskej armáde.

Rusko na sankčný zoznam zareagovalo vytvorením vlastného “čierneho zoznamu” osobností európskej politiky, ktorí majú zakázaný vstup na jeho územie. Na tomto zoznam je celkom 89 mien vrátane bývalých európskych premiérov, vysoko postavených úradníkov ministerstiev obrany, ako aj europoslancov, ktorí sa netaja kritickými názormi na súčasnú ruskú politiku.

EÚ v júni tohto roku rozšírila aj platnosť ekonomických sankcií uvalených v minulom roku, ktoré postihujú viaceré dôležité sektory ruskej ekonomiky. Tieto sankcie boli predĺžené do konca januára 2016.