Zahraničné

EÚ podporí somálsky rozpočet sumou 100 miliónov eur

BRUSEL – Európska únia a Somálsko v nedeľu podpísali dohodu, podľa ktorej Únia prispeje do somálskeho štátneho rozpočtu sumou 100 miliónov eur počas nasledujúceho dva a pol roka. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).

Komisia pripomenula, že tieto finančné prostriedky podporia reformy somálskej spolkovej vlády zamerané na budovanie zjednoteného federálneho štátu. Podľa stanoviska exekutívy EÚ je Somálsko na pozitívnej ceste k stabilite a rastu.

Dátum podpisu sa zhoduje s prvým výročím najhoršieho teroristického útoku v Somálsku, pri ktorom v Mogadiše zahynulo viac ako 500 ľudí. Pri tejto príležitosti eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica skonštatoval, že podporením somálskeho rozpočtu EÚ preukazuje dôveru v somálske štátne inštitúcie. Upozornil, že európska finančná pomoc prichádza v čase, keď región Afrického rohu prechádza bezprecedentnými zmenami.

EÚ zohráva vedúcu úlohu v rámci medzinárodného spoločenstva podporujúceho Somálsko. V júli 2018 sa v Bruseli konalo fórum o partnerstve so Somálskom, kde EÚ vystupovala ako spoluorganizátor podujatia, na ktorom bola na podporu tejto africkej krajiny zmobilizovaná viac ako jedna miliarda eur.

V septembri Svetová banka (SB) rozhodla o pôžičke vo výške 80 miliónov amerických dolárov pre Somálsko. Zapojenie EÚ, Medzinárodného menového fondu (MMF) a SB má pomôcť urýchliť národné reformy a tiež proces zameraný na získanie zvýhodnených úverov a odpustenie dlhov.

Zo sumy 100 miliónov eur pôjde najväčšia časť – 92 miliónov – v prospech rozpočtu federálnej vlády a zvyšných osem miliónov eur je určených na budovanie kapacít pre federálne a štátne orgány a dozorné inštitúcie.

Komisia upozornila, že vyplácanie finančných prostriedkov sa bude dôkladne monitorovať prostredníctvom politického dialógu, pravidelného hodnotenia dosiahnutého pokroku a osobitnými ochrannými opatreniami.