Politika Zahraničné

EÚ naďalej považuje židovské osady v Predjordánsku za nezákonné

Na archívnej snímke palestínsky pastier pasie svoje stádo nad židovskou osadou Revava na západnom brehu Jordánu. Zdroj: TASR/AP

BRUSEL – Európska únia sa v pondelok večer dištancovala od rozhodnutia Spojených štátov, ktoré krátko predtým oznámili, že židovské osady v Predjordánsku už viac nebudú považovať za nezákonné. Informovala o tom agentúra DPA.

 

“Postoj Európskej únie k izraelskej politike budovania osád na okupovanom palestínskom území je jasný a ostáva nemenný,” uviedla v pondelok večer v Bruseli vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Dodala, že osídľovanie tohto územia je v súlade s medzinárodným právom nezákonné a podkopáva “vyhliadky na trvalý mier” aj životaschopnosť riešenia dvoch štátov.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým oznámil, že USA už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné. “Po dôkladnom preštudovaní všetkých strán právnej debaty dospeli Spojené štáty k záveru, že zakladanie izraelských osád na Západnom brehu (Jordánu) nie je samo osebe v rozpore s medzinárodným právom,” uviedol.

Zmene politiky Washingtonu ohľadom židovských osád v Predjordánsku predchádzala približne rok trvajúca analýza vypracovaná právnym oddelením ministerstva zahraničných vecí, na ktorej sa podieľali odborníci v oblasti medzinárodného práva, ako aj predstavitelia iných krajín.

Vznik analýzy podnietilo rozhodnutie administratívy predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu z decembra 2016 podporiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podľa ktorej je budovanie židovských osád v Predjordánsku v “jednoznačnom rozpore” s medzinárodným právom a nemá “nijakú právnu validitu”.

Zmena politiky stavia USA v tejto veci do konfliktu s EÚ a v podstate aj zvyškom sveta, a odporuje tiež zmienenej rezolúcii prijatej BR OSN, píše agentúra AFP. Mogheriniová sa vo svojom pondelkovom vyhlásení priamo k tejto zmene nevyjadrila, no výstavbu osád v Predjordánsku odsúdila a Izrael vyzvala, aby s ňou prestal.

Palestínčania odsúdili zmenu politiky USA

Palestínska samospráva odsúdila rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v pondelok oznámili, že židovské osady v Predjordánsku už viac nebudú považovať za nezákonné. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúd Abbás Nabíl abú Rudajná v pondelok v reakcii na krok USA uviedol, že Washington “nie je kvalifikovaný ani oprávnený na to, aby rušil rezolúcie v oblasti medzinárodného práva a nemá právo prisúdiť zákonnosť žiadnemu izraelskému osídľovaniu”.

Kroku naopak privítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podľa ktorého takéto zmena politiky USA “napráva historickú neprávosť” dotýkajúcu sa zhruba 600.000 izraelských osadníkov žijúcich v Predjordánsku a východne od Jeruzalema – medzi tamojšou populáciou zhruba 2,9 milióna Palestínčanov.

“Táto politika odráža historickú pravdu, že Židia nie sú v Judsku a Samárii zahraničnými kolonistami,” uviedol Netanjahu používajúci pre Predjordánsko biblické termíny. “V skutočnosti sa voláme Židia (hebrejsky Jehudi – judský, pochádzajúci z Judska, pozn. TASR), pretože sme ľudom Judska,” dodal.