Zahraničné

Etiópia vyhlásila na pondelok štátny smútok za 157 obetí leteckého nešťastia

Etiópia vyhlásila na pondelok štátny smútok. (TASR/AP)

ADDIS ABEBA – Etiópska Snemovňa reprezentantov vyhlásila pondelok za deň štátneho smútku za 157 obetí leteckého nešťastia, ku ktorému došlo v nedeľu ráno, keď sa krátko po štarte z letiska v Addis Abebe zrútilo civilné lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. Medzi obeťami sú aj štyria občania SR.   

Na palube lietadla boli občania 35 krajín – niektoré z nich už medzičasom potvrdili ich smrť a prípadne aj zverejnili ich totožnosť.

Zahynul napríklad Srb Djordje Vdovič, ktorý podľa srbského denníka Večernje Novosti pracoval pre Svetový potravinový program.

O život prišiel aj Paolo Dieci, zakladateľ humanitárnej organizácie CISP, ktorá v rámci svojich projektov v Keni, Líbyi a Alžírsku veľmi tesne spolupracovala s Detským fondom OSN (UNICEF).

Zahynuli aj traja aktivisti humanitárnej organizácie Africa Tremila, ktorá sídli v talianskom meste Bergamo.

Galéria
Kus trosiek lietadla Etiópskych aerolínií. Zdroj: TASR / AP
Záchranári prehľadávajú trosky lietadla Etiópskych aerolínií. Zdroj: TASR / AP
Trosky havarovaného stroja. Zdroj: TASR / AP
Záchranári odnášajú zabalené telá obetí z miesta nehody lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pri meste Bishoftu, 50 km južne od Addis Abeby 10. marca 2019. (TASR/AP)
Záchranári prehľadávajú trosky lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pri meste Bishoftu, 50 km južne od Addis Abeby 10. marca 2019. (TASR/AP)
Na snímke z videa ľudia sa zhromažďujú na mieste nehody lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pri meste Bishoftu, 50 km južne od Addis Abeby 10. marca 2019. (TASR/AP)
Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam bol na mieste nehody. Zdroj: TASR / AP
Príbuzní obetí nehody lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, reagujú na medzinárodnom letisku v Addis Abebe 10. marca 2019. (TASR/AP)
navigate_before
navigate_next

Pri leteckom nešťastí zomrel zrejme aj známy kenský futbalový funkcionár Hussein Swaleh.

O život prišli aj traja rakúski lekári, ktorí cestovali do Zanzibaru na pracovnú cestu. Pokiaľ ide o obete zo SR, o život prišli manželka, dcéra a syn poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka a charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová.

Príčina havárie lietadla Boeing 737-8 MAX zatiaľ nie je známa. Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines uviedla, že etiópske úrady, výrobca lietadla – spoločnosť Boeing – a ďalšie inštitúcie budú spolupracovať pri vyšetrovaní príčin nešťastia.

Letecká spoločnosť súčasne informovala, že kontaktovala pozostalých po všetkých 157 obetiach. Telesné pozostatky obetí im úrady vydajú hneď po identifikácii, uviedla agentúra AP.

Ethiopian Airlines v nedeľu popoludní vyhlásili, že časť cestujúcich na palube lietadla tvorili delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni. Konferencia sa začne v pondelok.

Viac sa dočítate

Čína a Etiópia pozastavili všetky lietadlá typu Boeing 737 MAX 8

Čínsky úrad pre civilné letectvo (CAAC) vydal v pondelok nariadenie, ktoré dočasne pozastavuje lety všetkých lietadiel typu Boeing 737 MAX 8. Stroj tohto typu patriaci spoločnosti Ethiopian Airlines sa v nedeľu ráno zrútil krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pričom zahynulo všetkých 157 ľudí na palube. Informovala o tom agentúra AP.

CAAC uviedol, že príslušné nariadenie vydané v pondelok o 9.00 h pekinského času potrvá nasledujúcich deväť hodín. Úrad tiež informoval, že k tomuto kroku pristúpil z obáv o bezpečnosť a poukázal na to, že vlani v decembri za podobných okolností havaroval stroj tohto typu neďaleko indonézskeho pobrežia. Nehodu nikto neprežil.

CAAC dodal, že ďalšie nariadenie vydá po konzultácii s americkou federálnou leteckou správou a spoločnosťou Boeing v súvislosti s prijatými bezpečnostnými opatreniami.

K rovnakému kroku pristúpila v pondelok aj letecká spoločnosť Ethiopian Airlines. “Po tragickej nehode linky ET 302…. sa Etiópske aerolínie rozhodli s účinnosťou od 10. marca zakázať štart všetkých lietadiel B-737-8 MAX,” napísala štátom vlastnená spoločnosť vo svojom stanovisku na Twitteri.

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 35 krajín. Stroj vzlietol z Addis Abeby o 6.38 h SEČ, havaroval niekoľko minút po štarte, nehodu nikto neprežil. Medzi obeťami sú aj štyria občania SR. Príčina havárie lietadla Boeing 737-8 MAX stále nie je známa.