Domáce Politika Top

Ešte si počkáme. Danko prezradil, kedy SNS navrhne ministra školstva

BRATISLAVA – Dodatok ku Koaličnej zmluve by mali predsedovia Smeru-SD, SNS a Most-Híd podpísať na budúci týždeň. Po podpise dodatku SNS navrhne aj kandidáta na post ministra školstva. Národniari majú zatiaľ viacerých kandidátov. Ako povedal dnes predseda národniarov Andrej Danko, chce garantovať novému ministrovi školstva, že ho neodvolá premiér bez súhlasu koaličného partnera.

Pre SNS je dodatok dôležitý. „Chceme čo najskôr ukončiť letné diskusie a pripravovať nové zákony,“ povedal Danko s tým, že nikto koalícii po roku a pol bezproblémového fungovania nemôže vyčítať vyjasňovanie vzťahov. „Je to naša interná vec,“ uviedol.

Vypovedanie zmluvy neľutuje

Podľa Danka doteraz na Slovensku nebola tradícia koaličných vlád na takej úrovni, ako je dnes. „Pravicová koalícia sa rozpadla na základe veľkej demokratickosti. Ľavicové fungovali tak, že silnejší subjekt pohlcoval slabšie koaličné strany. Každý bojuje o svojho voliča,“ vyhlásil.

Danko formu vypovedania Koaličnej zmluvy zo 7. augusta neľutuje. „Vypovedanie nájmu z bytu neznamená, že sa z neho sťahuje hneď. Možno sa mu zlepšia podmienky. Ak nie, odíde. Vypovedanie Koaličnej zmluvy je štandardným aktom, po ktorom dôjde k ozdraveniu vzťahov, alebo ukončeniu spolupráce,“ zdôraznil Danko, podľa ktorého vypovedanie zmluvy neznamenalo pád vlády.

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher