Politika Zahraničné

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi. Vyzval ich, aby sa vzdali

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi. Zdroj: SITA/AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu dôrazne vylúčil rokovania s kurdskými ozbrojencami v Sýrii, pričom uviedol, že ich jedinou možnosťou je zložiť zbrane a vzdať sa. Erdogan zároveň odmietol výzvy zahraničných mocností vrátane USA, aby po týždni ofenzívy v Sýrii vyhlásil prímerie, píše agentúra AFP.

 

“Niektorí (svetoví politickí) lídri sa to snažia sprostredkovať… V histórii Tureckej republiky však nikdy nedošlo k takej veci, že by tento štát sedel za jedným stolom s teroristickou organizáciou,” povedal Erdogan v rámci prejavu v tureckom parlamente.

“Náš návrh je taký, že dnes v všetci teroristi zložia zbrane, svoju výzbroj a všetko, zničia všetky svoje pasce a opustia bezpečnú zónu, ktorú sme určili,” povedal. Dodal, že toto by bol “najrýchlejší spôsob”, ako vyriešiť situáciu v Sýrii.

Turecká ofenzíva proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie sa začala 9. októbra. Podľa Ankary je jej cieľom zbaviť oblasť turecko-sýrskych hraníc “teroristov” a vytvoriť “bezpečnú zónu” na repatriáciu sýrskych utečencov.

Samotný Erdogan povedal, že hneď ako bude vytvorená bezpečnostná zóna “siahajúca zo (sýrskeho pohraničného) mesta Manbidž po iracké hranice”, tak turecká operácia s označením Prameň mieru “sama skončí”.