Zahraničné

Erdogan nariadil zatvoriť univerzitu, ktorú zakladal aj jeho rival

Recep Tayip Erdogan - Zdroj: TASR/AP Photo/Burhan Ozbilici

ISTANBUL – Turecký prezident Recep Tayip Erdogan nariadil zatvoriť univerzitu spojenú s bývalým tureckým premiérom a svojim politickým oponentom Ahmetom Davutoglom. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Na založení súkromnej, neziskovej Istanbul Şehir University, ktorá vznikla v roku 2008, sa čiastočne podieľal aj Davutoglu, ktorý vlani v septembri vystúpil z Erdoganovej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a v decembri si následne založil vlastnú platformu. Dekrét, ktorý Erdogan podpísal v pondelok, no zverejnený bol až neskôr, zakazuje univerzite vykonávať akúkoľvek činnosť. Davutoglu v utorok kritizoval Erdogana za jeho tvrdenia o univerzite, o nepravdivosti ktorých podľa neho vie aj on sám. Jeho krok označil za akt “politickej pomsty”, ktorý ovplyvní tisíce študentov.

Majetok univerzity bol koncom minulého roka zablokovaný po tom, ako súd v Istanbule vydal rozsudok v jej neprospech v spore týkajúcom sa štátnej banky Halkbank. Erdogan totiž v súvislosti s touto bankou obviňoval univerzitu z pokusu o spreneveru. Univerzita následne prišla o možnosť podieľať na činnosti Davutoglovej Nadácie pre vedu a umenie (BISAV) a jej riadenie neskôr prevzal štát.

Davutoglu bol pôvodne Erdoganovým blízkym spolupracovníkom, následne šéfom tureckej diplomacie a v rokoch 2014 – 2016 premiérom. V septembri 2019 oznámil, že vystúpil z AKP a plánuje založiť nové politické hnutie. Strana krátko predtým spustila proces jeho vylúčenia zo svojich radov pre porušenie disciplíny.