Zahraničné Politika Top

Erdogan má veľký problém. Turci mu to v prieskume spočítali

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa topí v problémoch. Zdroj: TASR / AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa topí v problémoch. Okrem zúriacej koronakrízy začínajú byť s ekonomickou situáciou nespokojní aj samotní obyvatelia krajiny. Dokazuje to najnovší prieskum. Podľa neho sa Turci boja o svoje peniaze.

 

Z nedávneho prieskumu vyšlo najavo, že takmer 80 percent Turkov nie je spokojných so súčasnou ekonomickou situáciou v krajine.

Kto je za to zodpovedný, je pre ľudí jasné. Erdogan a jeho islamsko-konzervatívna strana AKP vládnu v krajine už 18 rokov. Po počiatočných úspechoch sa v posledných rokoch ukazuje, že kameňom úrazu začína byť hospodárska situácia. Kvôli finančným problémom sa začala pod Erdoganom triasť stolička.

Erdoganova AKP utrpela pri posledných komunálnych voľbách v roku 2019 trpkú porážku. V mnohých veľkých mestách, okrem iných aj v metropole Istanbul a v hlavnom meste Ankare, prehrala boj s opozíciou. Zdá sa, že agresívne vyjadrenia, s ktorými Erdogan roky povzbudzoval národnú hrdosť svojich voličov, už nezaberajú.

Väčšina Turkov je nespokojná s ekonomikou

Turecký inštitút na výskum verejnej mienky ANAR počas koronakrízy zrealizoval medzi občanmi celoštátny prieskum verejnej mienky. Podľa neho majú Turci finančné obavy.

Podľa prieskumu je 77,6 percent ľudí nespokojných s ekonomickou situáciou v krajine. Stále viac investorov sa sťahuje z obáv nad hospodárskymi dôsledkami koronakrízy. V dôsledku toho turecká líra rýchlo stráca svoju hodnotu voči doláru a euru.

Kým v minulom roku dostal človek za jedno euro 6,30 lír, v súčasnosti má euro hodnotu 7,50 lír.

Dôsledkom toho je, že voliči stále viac pociťujú, že im v ich peňaženkách chýbajú peniaze a zodpovednou za to robia vládu.

Na druhej strane – 3,7 percenta Turkov má obavy aj o vnútornú bezpečnosť.

Turecká vláda sa spolieha na príjmy z turizmu. Zdroj: pixabay

Vláda sa spolieha na turizmus

Turizmus je jedným z najdôležitejších faktorov ekonomiky v Turecku, preto sa teraz Ankara spolieha najmä na nemeckých turistov. “Turecko je od polovice júna pripravené prijať turistov zo zahraničia,” povedal pre nemecké médiá veľvyslanec Turecka v Nemecku Ali Kemal Aydin.

“Príslušné úrady vykonali všetky nevyhnutné opatrenia. Sme presvedčení o tom, že to spolková vláda berie do úvahy a že sa podľa toho rozhodne,” povedal veľvyslanec.

V polovici júna chce spolková vláda v Nemecku vyňať z globálneho varovania pred vycestovaním 31 európskych štátov.

Mohlo by vás zaujímať: