Politika Zahraničné

Erdogan dostal tvrdú príučku. Jeho strana stratila v komunálnych voľbách Ankaru aj Istanbul

Erdoganova AKP prehrala v Ankare aj v Istanbule. (SITA/AP)

ISTANBUL – Turecký opozičný kandidát na post starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu zaznamenal v nedeľňajších komunálnych voľbách víťazstvo po tom, ako výsledky hlasovania pôvodne ukázali jeho zhodný zisk hlasov s kandidátom vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Binalim Yildirimom.

 

“Rád by som obyvateľom Istanbulu a celého Turecka oznámil, že sme v Istanbule zvíťazili,” vyhlásil v noci na pondelok Imamoglu, ktorého cituje tlačová agentúra AFP. Jeho rival predtým tiež ohlásil svoje víťazstvo.

AKP prišla v komunálnych voľbách o moc aj v hlavnom meste Ankara. Predseda strany, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, vyhlásil, že AKP “napraví tieto nedostatky”.

“Ak existujú nejaké slabiny, je našou povinnosťou napraviť ich. Od zajtrajšieho rána začneme identifikovať svoje nedostatky a napravíme ich,” povedal Erdogan. Napriek zmene na poste starostu si AKP zachová moc v mestských radách jednotlivých štvrtí Istanbulu.

Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa strana dostala k moci. Podľa analytikov výsledok nedeľňajšieho hlasovania súvisí s ekonomickou stagnáciou Turecka.

Nedeľňajšie komunálne voľby v Turecku boli považované za test pre Erdogana a jeho islamsko-konzervatívnu vládu. Viac ako 57 miliónov voličov si vyberalo predstaviteľov miestnych samospráv vrátane starostov v 81 tureckých provinciách.

Ide o prvé komunálne voľby, odkedy obyvatelia krajiny v referende v roku 2017 potvrdili ústavnú reformu, ktorá zaviedla prezidentský systém vlády a udelila prezidentovi väčšie právomoci.

Opozícia bola úspešná aj inde

Sekulárna opozícia zaznamenala úspech aj v provinciách na pobreží Stredozemného mora, pričom získala mesto Adana a známe letovisko Antalya, ktoré boli doteraz tiež baštou vládnej strany.

Udržala si kontrolu nad prístavom Izmir, ktoré leží na brehu Egejského mora a je tretím najväčším mesto v Turecku.

Politické strany budú mať po vyhlásení výsledkov tri dni na to, aby podali svoje námietky.

Komunálne voľby v Turecku boli vnímané ako test podpory Erdoganovi v situácii, keď štát s 81 miliónmi obyvateľov čelí hospodárskej recesii s dvojcifernou infláciou, rastúcim cenám potravín a vysokej miere nezamestnanosti.

Vládnuca strana namieta voči výsledkom komunálnych volieb v Ankare

Generálny tajomník tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Fatih Šahin povedal, že jeho strana sa odvolá voči sčítaniu hlasov pri voľbe primátora v hlavnom meste Ankara, informovala v pondelok agentúra AP.

Strana AKP našla pochybenia vo výsledkoch a svoje zistenia pošle volebnej komisii, spresnil Šahin.

Hlavý opozičný kandidát na primátora Ankary Mansur Yavaš podľa neoficiálnych výsledkov publikovaných štátnou agentúrou Anadolu získal v Ankare 50,9 percenta hlasov, čím by sa v meste skončila 25-ročná vláda AKP a jej predchodcov, islamisticky orientovaných strán.

Kandidát AKP Mehmet Özhaseki získal 47,1 percenta hlasov. Šahin povedal, že námietky môžu výsledky v Ankare otočiť v prospech AKP.

Politické subjekty majú na podanie sťažnosti tri dni. Očakáva sa, že sa tak stane aj v Istanbule, kde AKP takisto čelí potenciálnej porážke, dodáva AP.

Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa táto strana dostala k moci. Podľa analytikov výsledok nedeľňajších komunálnych volieb súvisí s ekonomickou stagnáciou Turecka.