Domáce Šport Top

Epický záver Giro d ´Italia. Celkovým víťazom je po šialenej časovke Tao Hart

Víťazom cyklistických pretekov Giro d´Italia sa stal senzačne 25 ročný Brit Tao Hart. Zdroj: Facebook / giroditalia.it

MILÁNO – Víťazom záverečnej časovky na cyklistických pretekoch Giro d´Italia sa stal Filippo Ganna. Celkovým víťazom je 25-ročný Brit Tao Hart, ktorý vyhral o 39 sekúnd pred Jaiom Hindleyim z Austrálie. Tretí je Wilco Kelderman.

 

Ešte nikdy v histórii Grand Tour sa nestalo, aby pred poslednou etapou mali prví dvaja cyklisti v celkovej klasifikácii rovnaký čas. Nebolo to tak ani raz v 111-ročnej histórii Giro d ´Italia, na Tour de France či španielskej Vuelte. Po troch týždňoch a dvadsiatich etapách, keď cyklisti mali v nohách 3 346 kilometrov, tak rozhodla o všetkom 15,7 kilometra dlhá časovka do Milána.

Tao Hart alebo Jai Hindley. Dvaja veľkí priatelia mali pred sebou približne 17 minút, ktoré ich delili od životného úspechu. Zároveň to bol aj veľký súboj tímov Sunweb a Ineos ako aj športových riaditeľov, ktorí museli do najmenších detailov naplánovať každý jeden meter trate.

Miláno už zažilo keltských dobyvateľov, bolo hlavným mesto Západorímskej ríše, ovládol ho Peter Veľký a teraz v ňom došlo ďalšiemu súboju titanov. Na bicykloch. “Zostáva jeden deň a je to extrémne tesné, uvidíme, čo sa stane. Myslím si, že som v poslednej časovke ukázal, aké mám nohy, dám do toho všetko a uvidíme, ako sa to skončí,” povedal pred časovkou Hart. “Neviem, čo mám povedať. O tomto som sníval už ako malý chlapec. Nosiť dres lídra na Grand Tour je neuveriteľné privilégium. V časovke do toho dám všetko a uvidíme, čo sa stane. Nech to dopadne akokoľvek, som spokojný s tým, ako som jazdil a ako sa darilo tímu,” uviedol Hindley. Ani na jednej strane nepadali silácke reči, iba odhodlanie dokázať, kto je najlepší.

V histórii Giro d´Italia boli doposiaľ najmenšie rozdiely v celkovom poradí v roku 1948, kedy medzi dvojicou Fiorenzo Magni – Enzio Cecchi svietilo 11 sekúnd. V roku 1974 to medzi Eddym Merckxom a Gianbattistom Baronchellim bolo 12 sekúnd a v roku 1955 medzi Magnim a Faustom Coppim 13 sekúnd. Teraz sa mohla história prepisovať. Lepším časovkárom bol na papieri Hart. V tej úvodnej, ktorá sa išla na Sicílii, bol síce Hindley o 45 sekúnd pred Hartom, no v už v tej druhej to bolo naopak a Hart mal k dobru 1 minútu a 15 sekúnd. Rýchlejší bol aj na podobnej trati v septembri na Tirreno – Adriatico, aj keď iba o 6 sekúnd, či na Giro 2019 a Vuelte v roku 2018. Pikantný duel ešte viac okorenil fakt, že ani jeden z adeptov na víťazstvo nemohol ísť v špeciálnej tímovej kombinéze, ale v oficiálnych dresoch organizátora. Hindley v ružovom a Hart v bielom pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

Zamiešané bolo na úžasné a nenapodobiteľné finále. Trofej aj slávnostné pódium pred Duomom čakali na svojho víťaza. Experti aj bývalí jazdci favorizovali Harta, ale pri spomienkach na záverečnú časovku na Tour de France, kde Tadej Pogačar predviedol priam dokonalú jazdu a vyfúkol žltý dres Primožovi Rogličovi, bolo možné všetko. Aj to, že sa bude smiať tretí vzadu – Wilco Kelderman –  skvelý časovkár, aj keď jeho jeden a pol minúty dlhá strata bola už len veľmi ťažko stiahnuteľná. Favoritom na triumf v jazde proti chronometru bol jednoznačne Filippo Ganna, ktorý ovládol obe predchádzajúce časovky a k tomu si pripísal etapový triumf. Jeho možným súperom bol iba Rohan Dennis. Išlo sa totiž po absolútnej rovine, s technickým úsekom tesne pred cieľom.

Priebeh časovky to bol súboj Ganna proti všetkým. Úradujúci majster sveta v tejto disciplíne a víťaz úvodných dvoch časoviek stotretieho ročníka si išiel vlastnú ligu a cieľom prefrčal ako raketa o 32 sekúnd rýchlejšie ako druhý Victor Campenaerts. Peter Sagan si odjazdil svoj štandard, jeho strata na Gannu bola tesne pod dvomi minútami a to lídrovi Bory stačilo na umiestnenie v druhej päťdesiatke. Pozornosť sa už ale pomaly sústreďovala na súboj Hart -Kindley. Obaja boli uzavretí pred okolitým svetom, maximálne sústredení a pripravení v uliciach Milána vypľuť dušu. Bolo obdivuhodné s akým pokojom sa chystali na svoju životnú časovku. Úžasné vyvrcholenie trojtýždňového boja o každú jednu sekundu.

Aby to bolo ešte viac dramatické, virtuálne na trati časový rozdiel medzi Hartom a Hindleyim dlho ostával rovnaký, čiže nulový. Prvé dva kilometre išli úplne rovnako. Podmienky na to mali priam ideálne. Bezvetrie, 15 stupňov. Obaja mali zároveň najťažšie prevody s kadenciou viac ako 100 šliapnutí za minútu. Po piatich kilometroch sa už začali prejavovať Hartové lepšie časovkárske schopnosti, na Austrálčana získal 10 sekúnd a odstup medzi nimi narastal. Bolo jasné, že už iba technická porucha alebo pád mohli 25-ročného Londýnčana pripraviť o triumf na Giro d ´Italia. Nič také sa nestalo a Hart sa stal celkovým víťazom. Druhý skončil Hindley so stratou 39 sekúnd. Tretie miesto patrí Wilcovi Keldermanovi.

Výsledky 21. etapy (Cernusco sul Naviglio – Miláno, 15,7 km)

1. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 17:16 min., 2. Victor Campenaerts (Belg./NTT Pro Cycling) +32 s, 3. Rohan Dennis (Aus./Ineos Grenadiers) rovnaký čas, 4. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) +41, 5. Miles Scotson (Aus./Groupama-FDJ) rovnaký čas, 6. Josef Černý (ČR/CCC) +44, 7. Chad Haga (USA/Sunweb) rovnaký čas, 8. Brandon McNulty (USA/SAE Team Emirates) +46, 9. Kamil Gradek (Poľ./CCC) +47, 10. Jan Tratnik (Slovin./Bahrain McLaren) rovnaký čas, … 13. Tao Geoghegan Hart (V.Brit./Ineos Grenadiers) +58, … 38. Jai Hindley (Aus./Sunweb) +1:37, … 52. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +1:56

Konečné poradie
1. Geoghegan Hart 85:40:21 h, 2. Hindley +39 s, 3. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +1:29, 4. Almeida +2:57, 5. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) +3:09, 6. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +7:02, 7. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +8:15, 8. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +8:42, 9. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck-Quickstep) +9:57. 10. Hermann Pernsteiner (Rak./Bahrain McLare) +11:05, … 92. SAGAN +4:21:56

Bodovacia súťaž: 1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 233 b, 2. SAGAN 184, 3. Almeida 101

Vrchárska súťaž: 1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 234 b, 2. Geoghegan Hart 157, 3. Thomas de Gendt (Belg./Lotto Soudal) 122, … 31. SAGAN 15

Súťaž pretekárov do 25 rokov: 1. Geoghegan Hart 85:40:21 h, 2. Hindley +39 s, 3. Almeida +2:57

Súťaž tímov: 1. Ineos Grenadiers (V.Brit.) 257:15:58 h, 2. Deceuninck-Quickstep (Belg.) +22:32 min, 3. Sunweb (Nem.) +28:50, … 5. Bora-Hansgrohe (Nem.) +1:12:34